brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور نروژ

کشور نروژ در کدام قاره قرار دارد ؟ جمعیت کشور نروژ چقدر است ؟ آیا می دانید نروژ جزءکشورهای اسکاندیناوی است ؟ آیا می دانید کشور نروژ از سوی مرکز تحقیقات توسعه ی انسانی آمریکا به عنوان ” بهترین کشور جهان برای زندگی ” انتخاب شده است ؟ رتبه بندیهای جهانی برای تعیین کشور نروژ به عنوان بهترین کشور برای زندگی بر چه مبنایی هستند ؟ آیا می دانید کشور نروژ یکی از کشورهای جهان با کمترین میزان جرم و جنایت است ؟ شهرهای بزرگ کشور نروژ کدام اند ؟ چه تعداد از جمعیت نروژ دارای تحصیلات عالیه می باشند ؟ نوع حکومت کشور نروژ چگونه است ؟ برای مردم نروژ چه ویژگی هایی جزء ارزش های مهم تلقی میشوند ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل در خدمت شهروندان عزیز میباشد.

 

کشور نروژ در یک نگاه :

 1. پایتخت : اسلو
 2. زبان رسمی : نروژی
 3. سیستم نوشتاری : لاتین
 4. ملیت : 83.7% نروژی و 16.8% خارجی
 5. نوع حکومت : مجلس واحد و قانون سلطنتی
 6. پادشاه : هارالد پنجم
 7. مساحت : 323802 کیلو متر مربع
 8. جمعیت :5267146
 9. GDP تولید ناخالص ملی ( کلی ) : 377.1 میلیون دلار
 10. پول رسمی : کرون نروژ
 11. کد کشور :47+
 12. HDI شاخص توسعه ی انسانی : 0.949 ( خیلی بالا و دارای اولین رتبه در جهان )

 

معرفی کشور و شهرهای نروژ :

کشور نروژ با جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر یکی از سه کشور اسکاندیناوی می باشد. کشور نروژ از لحاظ بالا بودن کیفیت زندگی و سطح رفاه و آسایش شهروندان و همچنین پایین بودن میزان جرم و بزهکاری جزء کشورهایی است که در جایگاه برجسته ای قرار دارد.

کشور نروژ طی چندین سال اخیر بصورت مکرر از سوی مرکز تحقیقات توسعه ی انسانی ایالات متحده ی آمریکا در جایگاه نخست عنوان ” بهترین کشور برای زندگی ” از لحاظ کیفیت انتخاب شده است. این رتبه بندی های جهانی که از سوی این مرکز تحقیقاتی معتبر اتفاق می افتند بر اساس یک سری شاخص ها و معیار های موجود در کشورهای جهان است. به طور مثال سطح آموزش ، درآمد ، هزینه های زندگی ، رعایت حقوق انسان ها و آزادی های مدنی و فرهنگی معیار های سنجش کشور ها و قرار دادن آن ها در رتبه بندی های جهانی هستند.

کشور نروژ همچنین از لحاظ میزان بالای با سوادی ، کیفیت سطح آموزشی و ثروت های مادی دارای جایگاه های ویژه ی جهانی است.

کشور نروژ همچنین یکی از بهترین سیستم های رفاهی در جهان را دارد ، بطوریکه افراد بیکار و کسانی که توانایی انجام کار را ندارند مورد حمایت قرار گرفته و از زندگی موقر و با ارزشی برخوردار میشوند.

جغرافیا و جمعیت کشور نروژ :

کشور نروژ یک کشور وسیع در شمال قاره ی اروپا قرار داردو با کشورهای سوئد ، فنلاند و روسیه مرز مشترک دارد و در کنار اقیانوس آتلانتیک واقع شده است.

قسمت شرق و جنوب کشور نروژ دارای آب و هوای مرطوب و معتدل می باشند و زمستان هایی سرد و طولانی دارند.

شهرهای بزرگ نروژ در طول سواحل این کشور واقع شده اند. ” اسلو ” پایتخت نروژ و همچنین بزرگترین شهر آن هم هست که جمعیتی در حدود 620000 نفر دارد.

از دیگر شهرهای مهم و بزرگ نروژ میتوان به ” برگن ، استاوانگر ، تروند هیم ، و ترومس ” در غرب ، مرکز و شمال این کشور قرار دارند.

جمعیت کشور نروژ در حدود 5.2 میلیون نفر است که 32% از آن ها را افرادی با تحصیلات عالیه تشکیل میدهند .

کشور نروژ همانند کشورهای دانمارک و سوئد در خال تبدیل شدن به کشوری با چند فرهنگ است و این امر بخاطر مهاجرانی است که به این کشور آمده اند‌ . در حال حاضر 32% از ساکنان شهر ” اسلو ” مهاجران یا کسانی هستند که متولد نروژ اند و از والدین مهاجر به دنیا آمده اند.

آمار مهاجران یا کسانی که از والدین مهاجر در نروژ به دنیا آمده اند در کل این کشور 16% تخمین زده شده است.

پارلمان نروژ

کشور نروژ در حال حاضر یکی از توسعه یافته ترین کشورها در زمینه ی دموکراسی و قانون اساسی ایالت ها در جهان است

حکومت این کشور پارلمانی دموکراسی است .

احزاب سیاسی مهم این کشور شامل 3 توده میشوند :

 • جناح چپ مرکزی : شامل حزب کارگر نروژ ، حزب چپ سوسیالیست و حزب قرمز
 • جناح مرکزی : حزب مردم مسیحی ، حزب لیبرال و حزب سبز
 • جناح راست مرکزی : حزب پیشرفت و حزب محافظه کار

 

پارلمان نروژ ” استورتینگت ” نام دارد و اعضای آن هر 4 سال یکبار انتخاب میشوند.

 

رئیس دولت نروژ از سال 1991 تاکنون ” پادشاه هارولد پنجم ” است . او هیچ قدرت سیاسی ندارد و وظایف تشریفاتی بر عهده دارد اما از منظر مردم نروژ انسانی محبوب ، اهل عمل و مورد احترام است.

بسیاری از مردم نروژ بر این اعتقاد هستند که باید ثروت ها بصورت عادلانه تقسم شوند و هر انسانی صرف نظر از موقعیت اجتماعی و دیگر شرایط از فرصت های مساوی و برابر برخوردار میشود.

راستی و صداقت در سطح دولت و حکومت در بالاترین میزان است و دولت مردان به ایجاد رفاه و آسایش اجتماعی معتقد هستند.

“ نروژ ” حکومت رفاه و آسایش نامیده میشود ، چراکه هر دو حکومت فدرال و دولتی مسئولیت پذیری واقعی نسبت به رفاه شهروندان این کشور قائل هستند و این رفاه را از طریق اخذ و مصرف صحیح مالیات تامین میکنند.

اگرچه کشور نروژ در قاره ی اروپا قرار گرفته است اما عضو اتحادیه ی اروپا نیست ولی در کشورهای پیمان شینگن عضویت دارد که بر طبق آن متعهد شده است مسافرت شهروندان خود و کشورهای عضو پیمان شینگن را در این منطقه سهولت ببخشد.

ارزش های مهم و حیاتی که برای بسیاری از مردم نروژ حائز اهمیت میباشند عبارتند از آزادی و برابری و حقوق مساوی در اقتصاد ، جامعه و جنسیت. بر اساس همین ارزش ها دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل میکنند از حقوق و آزادی های مساوی با شهروندان نروژ برخوردار هستند.

یکی از مسائل مربوط به آزادی های اجتماعی مردم ، قانونی شدن روابط همجنس گرایانه در این کشور است که از سال 1972 تثبیت شد و از سال 2009 به موضوعی مرسوم تبدیل گردید.

ارزش های تساوی گرایانه ( طرفدار تساوی انسان ها ) در مبانی و پایه های رفاه و آسایش مردم این کشور نقش مهمی دارند. بر اساس همین ارزش ها ، آن ها معتقدند که زنان و مردان در همه ی جوانب از جمله آموزش و دستمزد برابرند و هیچ فرقی بین آن ها نیست.

“ غیر رسمی بودن ” در جامعه ی نروژ فراگیر و گسترده است و این بدین معنی که افراد با القاب رسمی و جایگاه های اجتماعی هیچ تفاوتی با مردم عادی ندارند.

تولید ناخالص ملی GDP ، یکی از معیار های سنجش میزان پیشرفت و توسعه یافتگی کشورهاست . تولید ناخالص ملی ، تولیدات و صادراتی اند که به نفت وابسته نیستند و نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی کشور دارند.

نموداری که در قسمت بالا مشاهده میکنید ، میزان تولید ناخالص ملی GDP کشور نروژ را بین سال های 2006-2016 نشان میدهد. اگرچه میزان GDP در سال 2011 دچار کاهش شده است ولی به طور معمول از روند رو به رشد و قابل قبولی برخوردار است. بطوریکه کشور نروژ طبق گزارشات مراکز معتبر اقتصادی ثروت مند ترین و مرفه ترین کشور جهان است.

کشور نروژ از یک اقتصاد با ثبات برخوردار است که در بخش خصوصی دارای تحرک و پویایی و در بخش دولتی بزرگ و با اهمیت است.

با توجه به رفراندوم برگزار شده در سال 1994 این کشور از اتحادیه ی اروپا خارج شد اما به عنوان عضو منطقه ی اقتصادی اروپا ، بر اساس قواعد این قاره مالیات را وضع کرد.

صنایع عمده ی این کشور شامل نفت ، برق، ماهی ، جنگل ها و معادن هستند. این کشور از لحاظ تولید غذاهای دریایی پیشرو است و بعد از چین در مقام دوم صادرات این محصول در جهان است.

منابع پترولیوم یکی دیگر از موارد دارای اهمیت در اقتصاد این کشور است ، بطوریکه 9% از اشتغال ، 12% از تولید ناخالص ملی ، 13% از درآمدهای دولتی و 37% از صادرات این کشور را شامل میشوند.

کشور نروژ به دنبال سیاست و طرح های اقتصادی خود به منظور کاهش وابستگی به تولیدات نفت و گاز از صنایع پترولیوم بهره میگیرد و در بخش فعالیت های بزرگ جهانی ثروت و درآمد عظیمی در حدود 900 میلیون دلار در سال 2017 از طریق این صنایع بدست آورده است.

 

نتیجه گیری :

  کشور نروژ ، در مقایسه با بسیاری از کشور ها از جمعیت کمتری برخوردار است. ولی دارای اقتصادی با تحرک و پیشرفته است. این شرایط مناسب اقتصادی و رفاه و آسایش ناشی از مشارکت دولت و مردم این کشور با یکدیگر است. شهروندان کشور نروژ با پرداخت به موقع مالیات و سیاستمداران با مصرف کردن این مالیات ها در زمینه های اقتصادی بهترین مشارکت را با هم دارند. وجود این تفکر در بین مردم و دولت نروژ که همه ی انسان ها باید از فرصت های برابر جهت پیشرفت برخوردار شوند این شرایط را بوجود آورده است که پتانسیل های بالقوه به فعل تبدیل گردند و ایده های اقتصادی شکوفا شوند. اگر دولت یک کشور زمینه ی رفاه و آسایش شهروندانش را فراهم کند ، شاهد رشد و ترقی آن ها در محیطی سالم و با ثبات خواهد بود.

 

شرایط کار ضمن تحصیل

                                                                                                       

                                                                                                                                           

مهم ترین اولویت سیستم آموزشی در قبال کار ضمن تحصیل دانشجویان بین الملل نروژ چیست ؟ چه تعداد دانشجویان خارجی کارضمن تحصیل نروژ در دانشگاه های این کشور است ؟ دانشگاه های کشور نروژ چه شرایطی برای کار ضمن تحصیل دانشجویان خارجی فراهم کرده اند ؟ چرا دانشجویان خارجی دانشگاه های نروژ را جهت تحصیل انتخاب میکنند ؟ دانشجویان خارجی اهل کشورهای اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا برای کار ضمن تحصیل در نروژ چه شرایطی احتیاج دارند ؟ دانشجویان خارجی بیرون از اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا چند ساعت در هفته کار ضمن تحصیل نروژ انجام میدهند ؟ دانشجویان خارجی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس چه مدت در هفته کار ضمن تحصیل در نروژ انجام میدهند ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل در خدمت هموطنان گرامی است .تا بدین طریق در اعتلای دانش حقوق بین الملل به شما کمک کند.

 

تحصیل دانشجویان خارجی در کشور نروژ:

کشور نروژ شرایطی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است که از موسسات عالی آموزشی در این کشور تجارب مفیدی کسب نمایند و از سراسر جهان به این کشور بیایند.

“ بین المللی کردن ” مهم ترین اولویت تمام بخش های سیستم آموزشی نروژ است. دانشگاه ها و کالج های این کشور در صدد سهولت بهره مندی و دستیابی دانشجویان خارجی به تحصیل هستند . در حدود 14000 دانشجو از ملیت های مختلف در موسسات آموزش عالی نروژ ثبت نام کرده اند. دانشجویان خارجی خواهان پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف لیسانس و فوق لیسانس هستند.

با وجود دوره های آموزشی با کیفیت و انعطاف پذیر موسسات آموزشی نروژ یک مقصد تحصیلی بسیار عالی برای دانشجویان خارجی محسوب میشوند.

از دوره های آموزش حرفه تا سطوح دکتری و فارغ التحصیلی فرصت های زیادی برای آن ها وجود دارند تا به اهداف خود برسند.

دانشجویان خارجی میتوانند از محیط ” غیر رسمی ” این کشور به نفع خود بهره ببرند و از فرصت های برابر آموزشی که برای همه ی افراد مهیا شده اند استفاده کنند.

دانشجویان خارجی میتوانند در دانشگاه های نروژ تحصیل نمایند و همچنین از فعالیت های پر تحرک و مفرح در تابستان و زمستان نیز استفاده نمایند . مثلا آن ها میتوانند آفتاب نیمه شب ، شفق قطبی و کوهستان ها را با دیدن ” نورهای شمالی ” تجربه کنند. همچنین از هوای تازه ، آب تمیز و فضای گسترده لذت ببرند.

تحصیل کردن دانشجویان خارجی در دانشگاه های نروژ مستلزم داشتن دانش زبان انگلیسی و همچنین گذراندن دوره های آموزشی اضافی علاوه بر دوره های دانشگاهی است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه ها و کالج های نروژ بر اساس ارزیابی آموزشی متقاضیان مطرح میگردند.

چرا دانشجویان خارجی دانشگاه های نروژ را برای تحصیل انتخاب میکنند ؟؟؟

ارائه ی خدمات اجتماعی عالی و کیفیت آموزشی بالا در نروژ

دوره های آموزشی منحصر بفرد در دانشگاه های این کشور

روش های آموزشی درست و صحیح که قابل فهم هستند.

محیط زندگی و مردم بدون تکلف

نروژ یکی از بهترین کشورهای جهان و دارای کیفیت آموزشی بالا

از آنجا که اکثریت مردم نروژ به زبان انگلیسی هم صحبت میکنند بنابراین ارتباط بر قرار کردن دانشجویان خارجی با سایر مردم این کشور آسان است.

بیمه های سلامت دارای کارایی بالایی هستند و دانشجویان فارغ التحصیل در کشور نروژ از بیمه های سلامت و پزشکی برخوردار میشوند.

 

مشاغل پاره وقت و اجازه ی کار دانشجویان خارجی در نروژ :

دانشجویان خارجی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا برای کار کردن ضمن تحصیل در نروژ به اجازه ی کار احتیاج ندارند و بعد از گذشت 3 ماه از ثبت آمار آن ها توسط پلیس میتوانند مشغول به کار شوند.

دانشجویان خارجی بیرون از اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا برای کار کردن ضمن تحصیل خود میتوانند در اولین سال تحصیل خود در دانشگاه های نروژ 20 ساعت در هفته کار کنند و در طول تعطیلات بین ترم تحصیلی به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

مدت زمان اجازه ی شغل نیمه وقت به اندازه ی اجازه ی تحصیل است و به صورت خودکار تمدید نمیشود و باید برای ادامه ی شغل نیمه وقت دانشجویی مدارکی مبنی بر پیشرفت تحصیلی ارائه نمایند.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ برای دانشجویان خارجی :

اجازه ی کار ضمن تحصیل برای دانشجویان خارجی بیرون از اتحادیه ی اروپا دارای شرایطی می باشد . دانشجویان خارجی باید به کارت اجازه ی اقامت خود توجه کنند و صلاحیت های لازم برای کار کردن ضمن تحصیل در نروژ را بررسی کنند. نوع کارت اجازه ی اقامت دانشجویان خارجی تعیین کننده ی این است که آن ها چند ساعت در هفته میتوانند در ضمن تحصیل کار هم بکنند.

هنگامیکه اجازه ی تحصیل دانشجویان خارجی برای اولین بار صادر میشود به آن ها این امکان را میدهد که حداکثر 20 ساعت در هفته در طول ترم و بصورت تمام وقت در طول تعطیلات کار کنند.

اجازه ی کار برای مشاغل نیمه وقت که مجددا صادر میشوند میتوانند با توجه به تحصیلات دانشگاهی صادر میشوند.

دانشجویان خارجی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا که میخواهند در ضمن تحصیل خود در دانشگاه های نروژ کار هم بکنند باید شرایطی را رعایت کنند.

دانشجویان این کشورها که یک بار در پلیس محلی نروژ تحت عنوان ” زندگی در این کشور ” ثبت نام شده و مدارک ثبت نامی خود را دریافت کرده اند اجازه ی کار ضمن تحصیل را در نروژ خواهند داشت.

پرداخت مالیات :

وقتی یک فرد به عنوان دانشجوی خارجی همزمان با تحصیلش کار هم بکند ؛ باید کارت مالیات خود را به کار فرما تحویل دهند چون این کارفرمایان مسئول پرداخت مالیات بر درآمد آن ها هستند. دانشجویان خارجی مشغول به کار تا زمانیکه کارت مالیات دارند 50% مالیات از آن ها دریافت خواهد شد.

یادگیری زبان نروژی برای دانشجویان کار ضمن تحصیل:

مهم ترین فاکتور موفقیت در موقعیت های شغلی همزمان با تحصیل دانشجویان خارجی ، یادگیری زبان نروژی است فارغ از اینکه آن ها میخواهند یک حرفه یاد بگیرند و یا خواهان شغل پاره وقت هستند. چون کارفرمایان آن ها مایل هستند به زبان نروژی با افراد استخدام شده ارتباط برقرار کنند.

درخواست برای اجازه ی کار دانشجویان خارجی باید با یک گزارش از سوی موسسات مرتبط همراه باشد که بیان کند کار کردن بر روی روند تحصیل تاثیر نمی گذارد.

در ضمن یک نامه از کارفرما که بیان کند دانشجوی خارجی یک پیشنهاد شغلی دارد باید ارائه شود ( این شرایط برای دانشجویان EU; EEA; EFTA وجود ندارند )

به طور معمول دانشجویان خارجی در طول تعطیلات ترم های دانشگاهی اجازه ی انجام کار تمام وقت را دارند.

باید توجه داشت که اکثریت موسسات طرح های کار دانشجویان خارجی داخل کالج را ندارند و دانشجویان خارجی مجبورند در مشاغل فروشندگی کار کنند.

درخواست ها برای اجازه ی کار دانشجویان خارجی ممکن است به پلیس محلی نیز ارائه شود.

برای دانشجویان خارجی اهل کشورهای عضو EU; EEA;EFTA این امکان وجود دارد که در هفته حداکثر 20 ساعت ( به مدت 3 ماه ) بدون اجازه ی کار مشغول به کار باشند.

هنگامیکه اجازه ی اقامت این دانشجویان تضمین شد به طور خودکار اجازه ی کار نیمه وقت به آن ها داده میشود.

این دانشجویان به طور معمول در طول تعطیلات ترم اجازه دارند تمام وقت کار کنند.

کار کردن دانشجویان خارجی ضمن تحصیل در مقطع لیسانس در کشور نروژ :

دانشجویان خارجی که در مقطع لیسانس در حال تحصیل در دانشگاه های نروژ هستند میتوانند در طول هفته 10 ساعت کار کنند و بطور میانگین برای هر ساعت کار ضمن تحصیل در این کشور 8-10 یورو پول بگیرند.

مقطع فوق لیسانس : دانشجویان خارجی که در مقطع فوق لیسانس همزمان با تحصیل کار هم میکنند میتوانند در یک هفته 20 ساعت کار کرده و برای هر ساعت 8-10 یورو پول بگیرند.

مقطع دکتری : دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در مقطع دکترا در نروژ هستند هم میتوانند 30 ساعت در هفته کار کرده و برای هر یک ساعت کار 8-10 یورو بگیرند و هزینه های زندگی و تحصیل خود را فراهم کنند.

 

نتیجه گیری :

کار ضمن تحصیل دانشجویان بین الملل نروژ راهیست برای جبران مقداری از هزینه های زندگی که در قانون نروژ اجازه داده شده ویکی از اهداف کشور نروژ جذب استعدادهای آموزشی از سراسر جهان به این کشور است. مردم نروژ معتقدند که دانشجویان خارجی نیز همانند دانشجویان بومی استحقاق این امر را دارند که از فرصت های برابر تحصیلی و شغلی بهره مند گردند. کشور نروژ با توجه به وجود امکانات مالی و اقتصادی فراوان برای مردم سعی دارد محیط سالم و مطمئنی را برای پرورش و رشد همه ی دانشجویان خارجی و بومی بصورت یکسان فراهم کند. محیط غیر رسمی در این کشور بدین معنی است که هیچ تفاوتی بین افراد معمولی و افراد دارای جایگاه اجتماعی ویژه وجود ندارد . این امر باعث رشد و ترقی افراد با فرصت های یکسان میشود. دانشجویان خارجی نیز با قرار داشتن در چنین محیطی میتوانند همزمان با تحصیل خود در دانشگاه های نروژ مشغول کار نیز باشند و برای آینده ی شغلی خود تجارب مفیدی کسب نمایند. این دانشجویان در آینده دانش خود را در کنار تجربه کارفرمایان قرار میدهند و با همکاری یکدیگر رشد اقتصادی را رقم میزنند. بطوریکه هم اکنون شاهد این هستیم که نروژ یکی از مرفه ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان است.

 

Top