brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور لهستان

لهستان،با اولین قانون اساسی مدرن در اروپا

موقعیت لهستان در نقشه جهان

دولت لهستان چگونه است؟پایتخت لهستان کجاست؟موقعیت جغرافیایی لهستان در اروپا چگونه است؟آب و هوای لهستان چگونه است؟واحد پول لهستان چیست؟سن قانونی در لهستان چقدر است؟قانون تابعیت لهستان براساس چه سیستمی است؟زبان رسمی لهستان چیست؟کدام شخصیت مشهور موسسه رادیوم لهستان را تاسیس کرد؟تابعیت مضاعف یا دوگانه در لهستان پذیرفتنی است؟صادرات لهستان چیست؟همسایه های کشور لهستان چه کشورهایی هستند؟مالیات بردرآمد اشخاص در لهستان چگونه است؟موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل همراه شما در مشاوره اخذ ویزاهای لهستان میباشد.نرخ بهره بانکی لهستان چقدر است؟کدام شرکتهای چند ملیتی در لهستان اند؟نوع پارلمان لهستان چیست؟میزان بیکاری لهستان در 2018 چقدر میباشد؟شاخصه قانون اساسی لهستان چیست؟صنعت توریسم و گردشگری لهستان چگونه است؟بیشترین دلائل مهاجرت به لهستان چیست؟موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل فعال در امر حقوق بین الملل میباشد.

مقدمه:

لهستان با جمعیت سی وهشت میلیون و پانصد هزار نفر (2018)در رده ششم جمعیت اروپاست که به این دلیل لهستان دارای 51 کرسی در پارلمان اروپاست.مردم لهستان به زبان لهستانی تکلم میکنند.پایتخت لهستان در حال حاضر ورشو میباشد.ورشو همچنین شهر پرجمعیت لهستان نیز میباشد.شاخص توسعه انسانی این کشور مرکزی اروپای شرقی نیز بسیار بالاست.کد تلفن لستان+48است.واحد پول لهستان زلوتی میباشد.لهستان در سال 2004میلادی به اتحادیه اروپا پیوست.لهستان با هفت کشور همسایه و هم مرز میباشد.کشور روسیه،بلاروس،لیتوانی،اسلواکی،اکراین،چک و آلمان همسایگان لهستان میباشند.در گزارش بانک جهانی لهستان دارای سطح بالای آموزش و تحصیلات و اقتصاد آزاد و سطح عالی کیفی و کمی زندگی شهروندانش است.لهستان عضو ناتو میباشد.لهستان عضو شنگن نیز میباشد و در شورای کشورهای دریای بالتیک visgrad و OECD و سازمان ملل متحد نیز عضو میباشد.

 

آب و هوای لهستان :

آب و هوای لهستان

لهستان آب و هوایی معتدل دارد شمال و غرب لهستان متأثر از دریای بالتیک است. وبه سمت جنوب و شرق با پیشرفت جریانات گرم قاره ای مواجه می شود.بارش نیز در تمام طول سال وجود دارد.زمستان سرد وخشک لهستان در مقابل تابستان گرم معتدل است.لهستان بالغ بر ده هزار دریاچه است.لهستان مانند فنلاند بیشترین سطح دریاچه جهان را به خود اختصاص داده مثل دریاچه شریارد،دریاچه مامری، دریاچه لسبوسو و دریاچه اوسکو است..لهستان در گستره ای از دریا ، مراتع و جنگل واقع شده..کشاورزی لهستان بعد از پیوستنش به اتحادیه. اروپا پیشرفت گسترده ای داشته و در تولید سیب زمینی و چاودار (رتبه دوم جهان در 1989) و تولید تریتیکاله و جو،جودوسر،چغندرقند،کتان و میوه ها ..است.دربخش دام و طیور نیز بعد از فرانسه،آلمان،اسپانیا رتبه چهارم تامین گوشت خوک است.

 

قوانین شهروندی لهستان:

قانون تابعیت لهستان براساس سیستم خون است ولی بصورت فرعی سیستم خاک را نیز پذیرفته یعنی اگر کودکی در لهستان متولد شود که پدر و مادر او مشخص نباشد لهستانی محسوب می شود که همین قانون نیز درکشور عزیزم ایران  نیز وجود دارد.اخذ تابعیت لهستان و کسب شهروندی بعد از سه سال اقامت در لهستان است.ازدواج با تبعه لهستانی بعد دو سال موجب اخذ تابعیت لهستان میشود.اگر فرزندی خارج از خاک لهستان بدنیا بیاید اما یکی از والدینش لهستانی باشد تبعه لهستان است و تا قبل ده سالگی باید درخواستش را به دولت لهستان بدهند. تابعیت مضاعف یا دوگانه نیز در لهستان مورد قبول است.سن قانونی در لهستان 18 سال است.سن مشارکت جنسی و ازدواج اما در لهستان 15 سال است.

 

آموزش و تحصیلات در لهستان:

نکته حائز اهمیت اینست که تحصیل در لهستان رایگان میباشد.موسسه رادیوم لهستان مفتخر به نام بانو ماریا کوری لهستانیست که در 1925 پایه گذاری شد. ماریا کوری اولین نفر در کسب 2جایزه نوبل بود.سیصد موسسه تحقیق و توسعه با حدود ده هزار محقق در لهستان وجود دارد و لهستان نود و یک هزار دانشمند دارد.لهستان مرکز ریاضی قرن بیستم بود و دانشکده ریاضیات ورشو لهستان هنوز در اوج شکوفاییست.لهستان بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه اروپای مرکزی و شرقیست.

 

اقتصاد لهستان :

بازار داخلی لهستان اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد است و صادرات لهستان بیشتر ماشین آلات، نساجی،و لوازم بهداشتی آرایش با شعبات زیاد در دنیاست،صنایع و تولیدات غذایی،صنعت کیف و کفش ،تولید نقره،مس،زغال سنگ،و محصولات کشاورزی...است.مهمترین شریک تجاری لهستان آلمان استرخ بهره بانکی در کشور تحت حکومت ورشو در 2018حدود 1.5%است.مالیات بر درآمد اشخاص لهستان در سال برای درآمد زیر 85,525حدود 18%است.ولی برای درآمد بالای 85,525مالیاتی حدود 32% اعمال میشود.نرخ بیکاری در لهستان.   6.6%(2018) است.

نمودار نرخ بیکاری لهستان 2018

از افتخارات اقتصاد و موقعیت لهستان وجود شرکت های چندملیتی مشهور در لهستان مانند شرکت گوگل ،مایکروسافت ،موتورلا ،زیمنس ،سامسونگ، LG,IBM,DELPHI ,Intel و... میباشد.ودلیل آن وجود نیروی کار متخصص در لهستان میباشد همچنین وجود دانشگاه های خوب وباقدمت لهستان است دلیل سوم وجود لهستان پرجمعیت در مرکز اروپای شرقیست.

 

سیاست کشور لهستان:

دولت لهستان جمهوری نیمه ریاستی است.ودارای نخست وزیر است،پارلمان لهستان دو مجلسی است مجلس قانونگذاری ملی که 460عضو داردو مجلس ثنا که 100عضو دارد.در لهستان رئیس جمهور ،رئیس دولت و ناظر بر قانون اساسیست.رییس جمهور لهستان برای پنج سال با رأی مردم انتخاب میشود.سیستم قضایی لهستان دارای دیوان عالی،دادگاه ایالتی لهستان ،دادگاه قانون اساسی لهستان است که قضات آن بمدت پنج سال انتخاب میشوند.لهستان دارای اولین قانون اساسی مدرن در اروپاست زیرا به زنان حق رأی داد و سقط جنین را ممنوع کرد،دهقانان نجیب زاده را تحت حمایت دولت قرار دادو ایجاد برابری سیاسی و شهروندی کرد.لایحه ولتو را لغو کرد و آزادی بیان در مواد 25 و 54 قانون اساسی لهستان تضمین شد.

 

گردشگری لهستان:

لهستان جزء شانزده کشور پر بازدید دنیاست.شهر کراکوف پایتخت قدیمی لهستان یک مخزن با ارزش عصر رنسانس و محل تاجگذاری پی در پی شاهان لهستانیست که سایت پر بازدید توریست هاست.قلعه قرون وسطایی گوتیک و آکواریوم باغ وحش و... است.لهستان دارای پانزده اثر تاریخی و چهارده اثر فرهنگی ثبت میراث جهانی یونسکو می باشد.

 

نتیجه گیری:

 

همانطور که ذکر شد جمهوری نیمه ریاستی لهستان دارای دو مجلس میباشد بدلیل جمعیت بالا تعداد کرسی قابل توجهی را در پارلمان اروپا به خود اختصاص داده.موقعیت لهستان در اروپا آن را جزء بلوک شرق قرار داده و بالطبع نسبت به بخش غربی اروپا در سطح پایین تری میباشد. اما در کل بدلیل اولین قانون اساسی مدرن لهستان از نظر حقوق شهروندی و سطح رضایت در حد خوبیست.وبیشترین مهاجرت ها به لهستان مهاجرت کاری و تحصیلی است.نمودار دلایل مهاجرت به لهستان

واین مهاجرتها بدلیل پیشرفت قابل قبول لهستان در زمینه پذیرش شرکتهای چند ملیتی و اقتصاد آزاد لهستان است.اهمیت دولت لهستان به بخش آموزش و توسعه دانشگاه های لهستان حائز اهمیت بوده.کشاورزی لهستان به تبعیت از اروپا بسیار شکوفاست و باعث بالا بردن صادرات لهستان شده.موسسه حقوقی راشاگستر با مشاوران خود به هموطنان عزیز مشاوره رایگان تلفنی ارائه میکند.قانون تابعیت لهستان خون است و لهستان در زمره کشورهاییست که تابعیت مضاعف در لهستان  را قبول کرده.سن قانونی در لهستان هجده سال تمام است و نباید با سن ازدواج که پانزده سال است اشتباه شود.لهستان عضو کشورهای شورای بالتیک نیز میباشد.نرخ بهره بانکی و مالیات لهستان نیز ذکر شد.لهستان مفتخر است به زادگاه بانوی دانشمند ماریا کوری که خدمات شایانی به جامعه بشری کرد.موسسه حقوقی راشاگسترپرتو عدل مفتخر است در خدمت آگاهی هموطنان عزیز در عرصه اقامت و تابعیت کشورهای مختلف است.

*شما میتوانید سوالات خود راجع به کشور لهستان را در پایین صفحه این مقاله برای ما ایمیل بفرمایید وپاسخ خود را دریافت کنید.

مقالات مربوط به کشور لهستان

لهستان،با اولین قانون اساسی مدرن در اروپا
لهستان،با اولین قانون اساسی مدرن در اروپا

دولت لهستان چگونه است؟پایتخت لهستان کجاست؟موقعیت جغرافیایی لهستان در اروپا چگونه است؟آب و هوای لهستان چگونه است؟واحد پول لهستان چیست؟سن قانونی در لهستان چقدر است؟قانون تابعیت لهستان براساس چه سیستمی است؟زبان رسمی لهستان چیست؟کدام ...


Top