brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور فنلاند

کشور فنلاند در کدام قاره ی جهان قرار دارد ؟ نوع حکومت کشور فنلاند چیست ؟ نرخ درآمد ناخالص ملی کشور فنلاند چقدر است ؟ آیا می دانید بیشترین مساحت کشور فنلاند را زمین های جنگلی پوشانده اند ؟ فنلاند چه سالی عضو اتحادیه ی اروپا در آمد ؟ چرا بیشترین تمرکز جمعیتی کشور فنلاند در مناطق جنوبی این کشور است ؟ قسمت عمده ی اقتصاد کشور فنلاند بر چه ارکانی استوار شده است ؟ چرا مصرف انرزی فنلاند نسبت به کشورهای اروپایی دیگربالاست ؟ اولین بخش مهم اقتصادی کشور فنلاند کدام است ؟ نرخ استخدامی زنان در فنلاند چکونه است؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل بااستفاده از وکلا وحقوقدانان باسابقه شرایط را برای شما تسهیل مینماید و مشاوره تلفنی رایگان در امر حقوق بین الملل میدهد.

 

معرفی کشور فنلاند :

 

 1. کشور فنلاند در یک نگاه :
 1. نام رسمی : جمهوری فنلاند
 2. نوع حکومت : جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری ( پارلمان )
 3. رئیس حکومت : رئیس جمهور ” سائولی نینیستو ”
 4. رئیس دولت : نخست وزیر
 5. پایتخت : هلسینکی
 6. زبان رسمی : ندارد ، زبان های سوئدی و فنلاندی زبان های ملی هستند ولی زبان رسمی نیستند
 7. مذهب رسمی : ندارد
 8. پول رسمی : یورو €
 9. جمعیت تا سال 2016 : 5,429,000 نفر
 10. مساحت : 150,928 کیلو متر مربع
 11. جمعیت شهری : 84,1% و جمعیت روستایی : 15,9%
 12. امید به زندگی : مردان 77,8 سال و زنان 83,9 سال
 13. نرخ با سوادی :100%
 14. GNI درآمد ناخالص ملی به ازای هر نفر : 46,360 دلار آمریکا

کشور فنلاند در شمالی ترین منطقه ی اروپا واقع شده است و یکی از دور افتاده ترین کشورها از لحاظ جغرافیایی است. در حدود دو سوم از کشور فنلاند به وسیله ی زمین های جنگلی پوشیده شده است که از این لحاظ در رتبه ی اول قاره ی اروپا است. این کشور از قرن 12 میلادی تا سال 1809 جزء خاک کشور سوئد بوده است و سپس به روسیه پیوست و در سال 1917 مستقل شد. کشور فنلاند روابط خود را با دیگر کشورهای اسکاندیناوی استحکام بخشید و به بازار آزاد نیروی کار این کشور ها پیوست و در پروژه های اقتصادی ، فرهنگی و علمی شرکت کرد. این کشور از سال 1995 به عضویت ثابت اتحادیه ی اروپا درآمد.

آب و هوای بسیار سرد در مناطق شمالی این کشور باعث شده است که بیشترین تمرکز جمعیت فنلاند در مناطق جنوبی قرار بگیرد و حدود یک پنجم از کل جمعیت این کشور در اطراف و یا خود شهر هلسینکی زندگی کنند که بزرگترین شهر فنلاند و شمالی ترین پایتخت قاره ی اروپا است. اگر چه بسیاری از مردم کشور فنلاند در مناطق شهری زندگی میکنند ولی هیچگاه طبیعت از ذهن و قلب آن ها دور نیست.

 

اقتصاد کشور فنلاند :

قسمت عمده ی اقتصاد کشور فنلاند بر پایه ی ” حق مالکیت شخصی ” و ” اقدامات اقتصادی آزاد ” است. اگر چه در بعضی بخش ها ، دولت یک حق و امتیاز برای خودش قائل است و نقش راهنما را بر عهده دارد.

بعد از جنگ جهانی دوم اقتصاد کشور فنلاند به طور کامل صنعتی نشده بود و بیشتر در حوزه های کشاورزی ، معدن و جنگلداری قرار داشت. اقتصاد این کشور در سال 1980 به سرعت رشد کرد و مبادلات اقتصادی و روابط قوی با اروپای غربی و اروپای شرقی داشت اما در سال 1990 با فروپاشی شوروی دچار رکود اقتصادی شدیدی شد.

بخاطر وضعیت سرد آب و هوایی کشور فنلاند ، مردم این کشور در بین پر مصرف ترین کشور ها از لحاظ انرژی هستند . در این بین ، صنایع تقریبا نیمی از انرژی این کشور را استفاده میکنند و بخش های خانگی فقط یک سوم از انرژی را استفاده میکنند.

 

کارخانجات :

موقعیت جغرافیایی کشور فنلاند ، این کشور را از لحاظ فعالیت های کارخانجات با محدودیت روبرو کرده است و زمستان های سرد ، قیمت ساختمان و وسایل گرمایشی را افزایش داده است.

محصولات مربوط به جنگل ، قسمت مهمی از اقتصاد کشور فنلاند را تشکیل میدهند و در صنایعی مثل کاغذ سازی ، مواد ساختمانی و مبلمان استفاده میشوند.

صنایع شیمیایی کشور فنلاند از رشد و پیشرفت خوبی برخوردار شد و به قسمت مهمی از اقتصاد این کشور مبدل شد که یکی از زیر مجموعه های آن پالایشگاه نفت میباشد.

کشور فنلاند بیشتر بر روی تکنولوژی های نو ، فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور تمرکز کرد و در همین راستا تلفن های نوکیا از اهمیت بسیاری برخوردار شدند.

 

در کنار صادرات محصولاتی مثل کاغذ و مصنوعات چوبی ، دستگاه های ماشینی سنگین و تولیدات کارخانجات سهم مهمی در بازار صادرات کشور فنلاند دارند. محصولات وارداتی این کشور نیز از قبیل مواد خام معدنی برای مصارف صنعتی ، محصولات مصرفی مردم و سوخت های معدنی هستند.

با شروع قرن بیست و یکم ، خدمات دولتی حدود یک سوم از کل بخش خدمات در کشور فنلاند را به خود اختصاص داد اما خدمات بخش خصوصی به ویژه تجارت و فناوری اطلاعات سریع تر رشد کرد. بر خلاف کشورهای اروپایی دیگر ، سهم بخش خدمات کشور فنلاند در نرخ تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال همانند کارخانجات نبوده است.

بیش از دو سوم از مردم فنلاند در بخش خدمات مشغول به کار هستند و کارخانجات به عنوان دومین بخش مهم و اساسی قرار گرفته است. در حال حاضر بزرگترین سازمان استخدامی کشور فنلاند ” اتحادیه ی کارگران فنلاند ” است .

استخدام شدن برای زنان در این کشور برای زنان به امری بدیهی و آشکار تبدیل شده است و فنلاند یکی از بالاترین نرخ های استخدام زنان در اروپا را داراست چون زنان نسبت به مردان آموزش پذیر تر هستند و حقوق کمتری هم دریافت میکنند.

 

مالیات بر درآمد در فنلاند نسبت به کشورهای دیگر صنعتی بسیار بالاست و مالیات بر ارزش افزوده ی این کشور در سطح کشورهای اروپایی از بالاترین نرخ برخوردار است.

کشور فنلاند نه تنها در صنایع فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد کرده است بلکه تکنولوژی های جدید به وفور در زندگی مردم دیده میشود. مثلا مردم این کشور بیشترین تعداد تلفن همراه و استفاده کنندگان از اینترنت به ازای هر نفر را در جهان دارند.

 

نتیجه گیری :

کشور فنلاند ، به سرزمین ” هزار دریاچه ” مشهور است ، بطوریکه دریاچه ها و رودخانه ها 10% از کل کشور فنلاند را تشکیل میدهند. قسمت وسیعی از جنگل های فنلاند ، دو سوم از مساحت این کشور را پوشانده اند و فقط 6% از خاک فنلاند قابل کشت است. کشور فنلاند 5,5 میلیون نفر جمعیت دارد که تقریبا 1 میلیون نفر از آن در شهر یا اطراف پایتخت ” هلسینکی ” زندگی میکنند. زبان های سوئدی و فنلاندی ، دو زبان ملی کشور فنلاند هستند. کشور فنلاند یک جمهوری است و رئیس جمهور که بطور مستقیم از طرف مردم انتخاب میشود ، قدرت واقعی را در سیاست های خارجی ، سیاست های اتحادیه ی اروپا و تصمیم های نظامی در کشور فنلاند بر عهده دارد. در موضوعات دیگر کشور  پارلمان فنلاند بالاترین نهاد تصمیم گیرنده ی کشور است. کشور فنلاند عضو اتحادیه ی اروپا است و پول رایج آن ” یورو ” است. کشور فنلاند عضو ناتو نیست.

جنگل داری ، تکنولوژی و صنایع معدنی مهم ترین منابع درآمدی فنلاند هستند . کشور فنلاند بزرگترین تولید کننده ی گوشی موبایل در جهان است.

 

شرایط کار ضمن تحصیل

چه دانشجویانی میتوانند کار ضمن تحصیل در فنلاند انجام دهند ؟ کدام مشاغل جهت کار ضمن تحصیل دانشجویان بین الملل فنلاند با محدودیت همراه هستند ؟ داشتن مشاغل پاره وقت جهت کار ضمن تحصیل فنلاند در چه زمان هایی برای دانشجویان بلا مانع است ؟ دانشجویانی که برای کار ضمن تحصیل فنلاند نیازمند اجازه ی اقامت هستند ، با چه شرایطی میتوانند کار کنند ؟ دانشجویان بین الملل اجازه چند ساعت در هفته کار ضمن تحصیل فنلاند را دارند ؟ دانشجویان خارجی جهت کار ضمن تحصیل فنلاند در چه مواقعی مجاز به انجام کار تمام وقت هستند ؟ امتیازات شغل پاره وقت جهت کار ضمن تحصیل فنلاند برای دانشجوی خارجی چیست؟ دانشجویان نوردیک ، EU و EEA برای کار ضمن تحصیل فنلاند چه محدودیت های قانونی دارند ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل توصیه اکید دارد که اگر قصد مهاجرت دارید پرونده مهاجرتی خود را به وکلایی بسپاریدکه درس این رشته راخوانده اند ،زیرا اقامت خارج از کشور شرایط و پیچیدگی های خاص خود را دارد،شما در موسسه ما ،بااستفاده از وکلا وحقوقدانان باسابقه شرایط را برای خود تسهیل میکنید.

 

شرایط کار ضمن تحصیل برای دانشجویان خارجی در کشور فنلاند :

همه ی افرادی که میتوانند به زبان انگلیسی صحبت و ارتباط برقرار کنند ، این امکان را دارند که همزمان با تحصیل در دانشگاه های کشور فنلاند کار هم بکنند. اما باید توجه داشت که بعضی از مشاغل که نیازمند دانستن زبان فنلاندی یا زبان سوئدی هستند با محدودیت هایی همراه اند. دانشجویان فنلاندی اغلب در زمان تحصیل خود کار هم میکنند . این به معنای داشتن یک شغل پاره وقت یا کار کردن هارج از ترم آموزشی است. پیدا کردن مشاغلی که در آن ها به زبان انگلیسی صحبت میکنند امکان پذیر است. به هر حال بعضی از قوانین برای کار کردن دانشجویان خارجی وجود دارند. دانشجویان خارجی به صورت محدود میتوانند همزمان با تحصیل خود کار هم بکنند.

اگر دانشجوی خارجی اجازه ی اقامت داشته باشد ، میتواند حق انجام بعضی کارها را داشته باشد. مثلا اینکه آن کار یک قسمت از دوره ی کار آموزی او باشد که به مدرک احتیاج داشته باشد و یا برای پروژه های تحقیقاتی که به مطالعه احتیاج دارند. این دانشجویان ممکن است اجازه داشته باشند انواعی از کارها را با میانگین مدت زمان 25 ساعت در هفته در طول ترم دانشگاهی خود انجام دهند . البته این مدت زمان 25 ساعت به گونه ای نیست که حتما باید در طول هفته به طور منظم رعایت شود ، بلکه به وضعیت و موقعیت دانشجو بستگی دارد.

دانشجویان میتوانند در زمان هایی که دانشگاه برنامه ی آموزشی ندارد ( مثل تعطیلات کریسمس و تابستان ) به صورت تمام وقت کار کنند.

 

 1. مشاغل پاره وقت برای دانشجویان خارجی :

 

بسیاری از دانشجویان در فنلاند در طول تحصیلات خود کار هم میکنند . مشاغل پاره وقت یعنی اینکه دانشجویان هنگام عصر یا آخر هفته مشغول کار می شوند. تا زمانی که مشاغلی در فنلاند وجود دارند که می توان در آن ها به زبان انگلیسی صحبت کرد ، اجباری وجود ندارد که دانشجوی خارجی زبان فنلاندی یا سوئدی فرا بگیرد. البته برای داشتن یک موقعیت شغلی بهتر و کار تمام وقت ، دانستن این زبان ها کار آمد است. در ضمن دانشجو میتواند بهتر و سریع تر شغل مورد نظر خود را پیدا کند. باید توجه داشت که یک بار تلاش کردن برای فراگیری این زبان ها ارزشمند است.

 

 1. کار کردن ضمن تحصیل در فنلاند :

داشتن یک شغل پاره وقت در ضمن تحصیل برای دانشجویان خارجی یک تجربه ی کاری ارزشمند است که یکی از موارد آن این است که کار فرمایان خواهان وارد کردن دانشجویان با تجربه و کار آمد به بازار کار هستند. بسیاری از دانشجویان آموزش عالی در دانشگاه ها مشغول انجام شغل های پاره وقت هستند اگرچه زمان آن ها هنگام عصر یا تعطیلات آخر هفته باشد. بسیاری دیگر تلاش میکنند تا در فصل تابستان بین ماه های ژوئن تا آگوست شغل پاره وقت داشته باشند.

البته باید در نظر داشت که پیدا کردن شغل پاره وقت برای کسانی که زبان فنلاندی یا سوئدی نمی دانند سخت است ، بنابراین دانشجو نباید مخارج و هزینه های زندگی اش را به حساب پیدا کردن شغل پاره وقت بگذارد. حتی اگر چنین شرایطی هم پیش آمد دانشجو نباید انتظار داشته باشد که حقوق دریافتی از یک شغل پاره وقت بتواند همه ی مخارج او را تامین کند. با وجود این پیدا کردن شغل پاره وقت و تامین هزینه های زندگی به مهارت های شخصی خود دانشجو نیز بستگی دارد که بتواند نظر کارفرمایان را به خود جلب کند.

 

 1. دانشجویان خارجی چه مدت زمان میتوانند در حین تحصیل خود در دانشگاه های فنلاند کار کنند ؟؟؟
 • دانشجویان خارجی اهل کشورهای نوردیک ، EU و EEA :

این دانشجویان برای کار کردن ضمن تحصیل خود در فنلاند احتیاجی به اجازه ی کار ندارند و همچنین هیچ محدودیت و منع قانونی برای ساعت هایی که این دانشجویان مجاز به کار ضمن تحصیل هستند ، ندارند. فقط باید اطمینان حاصل کنند که کار کردن صدمه ای به تحصیل آن ها نمی رساند.

 • دانشجویان خارجی که اهل کشورهای نوردیک ، EU و EEA نیستند :

این دانشجویان می توانند با محدودیت های خاصی با داشتن اجازه ی اقامت تحصیلی کار هم بکنند. اگر کار شامل آموزش های عملی درباره ی مدرک تحصیلی آن ها باشد و یا شغل پاره وقت بیش از 25 ساعت در هفته نباشد.

البته درباره ی مشاغل تمام وقت در زمان های تعطیلات و خارج از ترم تحصیلی هیچ محدودیتی در ساعت های کار وجود ندارد ( مخصوصا تعطیلات تابستان و کریسمس )

 

 1. دانشجویان خارجی در فنلاند برای یافتن شغل به کجا میتوانند مراجعه کنند ؟؟؟؟

بهترین پیشنهاد برای دانشجویان خارجی جهت یافتن شغل ، جستجو در میان انتخاب ها و متصل شدن به صورت بالقوه به کار فرمایان در شهر یا منطقه ای است که درس میخوانند.البته ابتکار عمل خود دانشجو نکته ی کلیدی است.

برای اینکه دانشجویان بتوانند ابتکار عمل خود را نشان داده و نظر کارفرمایان را جلب نمایند باید نکاتی را رعایت کنند :

 • دانشجویان باید تجارب و اطلاعات خود را با همکلاسی های خود در میان بگذارند
 • دانشجویان باید از شبکه های اجتماعی مختلف استفاده کنند.
 • دانشجویان باید با قوانین کشور فنلاند جهت پیدا کردن شغل آشنا شوند ، مثلا نحوه ی معرفی خود به کار فرما ، ارائه ی رزومه ی شغلی و ...
 • استمرار و پایداری در یافتن شغل پاره وقت یکی از موارد کلیدی است پس دانشجو نباید به زودی از یافتن شغل نا امید شود.

 

دانشجویان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه ی پیدا کردن مشاغل پاره وقت میتوانند به مرکز خدمات دانشگاه یا موسسه ی خود و یا وبسایت آن ها مراجعه کند.

 

 

نتیجه گیری :

بالغ بر هفتاد درصد دانشجویان دانشگاه های فنلاند کار ضمن تحصیل انجام میدهند و بعضی دیگر حداقل در دوره های دانشگاهی خود کار ضمن تحصیل در فنلاند انجام میدهند.و بسیاری از آن ها ترکیب کار ضمن تحصیل خود را مدیریت میکنند. دانشگاه هلسینکی مخالف کار ضمن تحصیل دانشجویان خارجی نیست.به شرط اینکه پیشرفت تحصیلی دانشجو تحت تاثیر کار کردن او قرار نگرفته و منجر به نارضایتی تحصیلی نشود. در همین زمینه یک سیستم بررسی نمرات در این دانشگاه طراحی شده است که بر نحوه ی پیشرفت تحصیلی دانشجو جهت کار ضمن تحصیل در فنلاند نظارت میکند. همواره این نکته باید به دانشجو یاد آوری شود که با پول دریافت شده از مشاغل پاره وقت جهت کار ضمن تحصیل درفنلاند نمی تواند تمام مخارج زندگی و تحصیل خود را تامین نماید . قوانین رسمی فنلاند برای مشاغل پاره وقت جهت کار ضمن تحصیل سخت به نظر می آیند.

یکی دیگر از مواردی که دانشجوی خارجی برای کار ضمن تحصیل در فنلاند باید در نظر داشته باشد ، پرداخت مالیات بر درآمد است که این امر به مدت زمان اقامت در فنلاند و نوع کار او بستگی دارد. در این مورد توافق نامه ی بین المللی مالیات اجازه داده است که برای دانشجویان کار ضمن تحصیل  تخفیف مالیاتی ارائه شود ولی دانشجو در صورتی از این تخفیف ها بهره مند میگردد که کارش در فنلاند با تحصیلاتش در کشور خودش مرتبط باشد.

Rekrynet ، یک پایگاه اطلاعاتی مشاغل است که توسط دانشگاه هلسینکی برای دانشجویان کار ضمن تحصیل طراحی شده است و مشاغل مربوط به کار آموزی ، تعطیلات و دوره های لیسانس و ... معرفی شده اند.

 

Top