brand

دسته بندی قوانین

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش

 

 آیا قصد مهاجرت به سوئیس را دارید؟ آیا برای مهاجرت به سوئیس اطلاعاتی ندارید؟ مهاجرت به سوئیس ازطریق ویزای کار شامل حال چه افرادی می باشد؟ آیا مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای کار برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت است؟ درمهاجرت به سوئیس با ویزای کار اجازه الحاق به همسر میسر خواهد بود؟ آیا راه های اقامت سوئیس و مهاجرت به سوئیس را نمی دانید؟ مهاجرت کاری به سوئیس چگونه است؟ آیا مهاجرت به سوئیس از طریق کارآفرینی امکان پذیر است؟ چه کسانی می توانند مهاجرت به سوئیس ازطریق ویزای کار داشته باشند؟

چنان چه تمایل دارید اطلاعات بیشتر و کامل تری در باب مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای کار بدانید حتما این مقاله را به دقت مطالعه بفرمایید، زیرا موسسه حقوقی راشا گستر پرتو عدل در این مقاله سعی کرده است که  اطلاعات مهم و دقیق در باب اقامت در سوئیس و ویزای کار  سوئیس در اختیار علاقه مندان مهاجرت به سوئیس قرار دهد . بنابراین شما متقاضیان مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای شغل همواره می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر و کامل تر در خصوص مهاجرت به سوئیس با موسسه حقوقی راشا گستر پرتو عدل تماس حاصل نموده و در خصوص انواع ویزای  سوئیس مشاوره ی رایگان  تلفنی دریافت نمایید.

سفر به سوئیس از طریق ویزای کار

سوئیس مکانی محبوب برای مهاجران کار و زندگی است که با استفاده از استاندارد های بالای زندگی و نظام مناسب مالیاتی می تواند مهاجران بسیاری را جذب کند. شهرهای اصلی مکانی است برای کسب و کارها و موسسات بزرگ جهانی، به ویژه مشاغلی که مربوط به بانکداری، تولید و داروسازی می باشند. هم چنین سوئیس به دلیل سهولت در زندگی از رتبه ی حائز اهمیتی برخوردار است. اگر قصد دارید برای کار به سوئیس نقل مکان کنید، مجوز کار احتیاج خواهید داشت. این راهنما را بخوانید تا به شما در نحوه ی اخذ ویزای کار سوئیس کمک کند.

آیا من به ویزای کاری سوئیس نیاز دارم؟

در وهله ی اول باید مشخص شود که آیا شما به مجوز کار احتیاجی دارید یا خیر؟ در برخی موارد بسته به ملیت شما و کاری که قرار است بر عهده بگیرید ممکن است نیازی به مجوز نباشد. گرچه سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست اما برای سهولت در روند مهاجرت به اروپا با این اتحادیه توافق نامه هایی در نظر گرفته است. بنابراین اگر شما تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نروژ یا ایسلند هستید،می توانید به مدت ۹۰ روز بدون نیاز به مجوز در سوئیس مشغول به کار باشید. دراین صورت می تواتید به مدت سه ماه به قصد جستجوی کار به سوئیس بروید. شما فقط باید در کنسولگری محلی خود (کشور عضو) در سوئیس ثبت نام کنید. اگر بیش از ۹۰ روز اقامت داشته باشید باید مجوز کار را اخذ کنید.گرچه این موضوع برای اتباع اتحادیه اروپا در مقایسه باتباع خارج آن محدودیت های بسیار کمتری دارد.

 

کشور هایی که جز اتحادیه اروپا نیستند (که کشورهای ثالث اطلاق می شوند) برای کار و زندگی در سوئیس به ویزا احتیاج دارند.

فرآیند دریافت ویزای کاری سوئیس چیست؟

در اکثر موارد این روند برای شهروندان اتحادیه اروپا بدون هیچ دغدغه ای در رابطه با ویزا می توانند به سوئیس رفته و تا ۹۰ روز درآنجا اقامت داشته و کار کنند یا دنبال کار باشند. با این حال، در این مدت نیز باید در کنسولگری محلی ثبت نام کنید که اغلب به صورت آنلاین نیز می توان این کار را انجام داد.

اگر هنوز دنبال کار هستید پس باید مطمئن باشید که در حین جستجو، از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشید و از طریقی حمایت مالی شوید. اگر بیشتر ازاین مدت در سوئیس مشغول به کار شوید باید مجوز اقامت بگیرید که به شما اجازه می دهد به صورت قانونی کارکنید. ثبت نام برای دریافت مجوز اقامت در کنسولگریی که قرار است در آن زندگی و کار کنید انجام می شود.اطلاعات دفاتر مربوطه در سایت دولت سوئیس موجود است.

در رابطه با اتباع کشورهای ثالث، مجوز کار سوئیس تنها به افرادی تعلق می گیرد که اغلب با تحصیلات عالی برای مشاغل حرفه ای، قصد مهاجرت  به این کشور را دارند.

قبل ازاین که برای اقامت و مجوز کار اقدام کنید باید کاری به شما پیشنهاد شود. کارفرمای شما باید دعوت نامه ای با تائیدیه ای از اداره مهاجرت به آن کشور به کنسولگری محل زندگی شما ارسال کند. برای تائید این دعوت نامه آن ها باید ثابت کنند که هیچ تبعه ای از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا واجد شراید این شغل نبوده اند.

شایان ذکر است که سوئیس یک سیستم سهمیه ای را اجرا می کند، بدین معنی که اگر شما تمام الزامات را انجام دهید، ویزا به شما تعلق می گیرد در غیر این صورت سهمی برای شما درنظر گرفته نخواهد شد.

با فرض اینکه درخواست شما در سوئیس قابل قبول باشد، مقامات مهاجرت، سفارت های محلی سوئیس را در کشور شما مطلع خواهند کرد. پس از آن شما می توانید ملاقاتی را ترتیب داده و برای تکمیل درخواست خود به آن جا مراجعه کنید.

شما باید در سفارت های محلی کشورتات اسنادی مانند مدارک شناسایی و اشتغال خود را ارائه دهید ودر این ملاقات بابد هر آنچه که احتیاج دارید را به شما ازاطلاع دهند. ویزایی که به شما ارائه می شود اجازه ورود به سوئیس را به شما می دهد اما تا زمانی که در کنسولگری ها ثبت نام نکرده اید (همان طور که در بالا برای تبعه اتحادیه اروپا داده شده است) نمی توانید مشغول به کار شوید.

ویزاهای مختلفی وجود دارد که بسته به وضعیت شما می تواند در سوئیس مورد استفاده قرار گیرد.برای مثال ممکن است به شما یک مجوز کوتاه مدت اولیه- یا اقامت دائم ارائه  دهند. برای اتباع اتحادیه اروپا نیز مجوز هایی وجود دارد که مختص مهاجران روزانه است.

هزینه های دریافت مجوز کار سوئیس توسط سفارت سوئیس در کشور شما و معمولا با پول رایج تعیین می شود. به عنوان مثال گرفتن ویزای ورود برای یک تبعه امریکایی درحال حاضر هزینه ای بالغ بر ۶۷ دلار است.

از آنجایی ک سوئیس کشوری محبوب برای مهاجرین است و گرفتن ویزا می تواند کاری پیچیده باشد موسسه های زیادی وجود دارند ک در ازای گرفتن هزینه ای به شما کمک خواهند کرد. مسئولیت ها بسیار سنگین هستند بنابراین قبل ازاینکه هزینه ای را پرداخت کنید مطمئن شوید که در ازای آن چه چیزی به دست خواهید آورد.

در بیشتر موارد کار فرمای شما درخواستتان را حمایت می کند اما اگر نیاز به کنک داشتید شرکت حقوقی راشا گستر پرتو عدل آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان است. این مشاوره ها می تواند به شما در جلوگیری از کلاهبرداری ها کمک کند.

چه اسنادی نیازدارم؟

اگر از اتباع اتحادیه اروپا هستید و برای مجوز اقامت ثبت نام کرده اید باید مدارک زیر را ارائه دهید:

گذرنامه یا کارت شناسایی ملی معتبر

کپی یک قرار داد اجاره برای اثبات آدرس

قرار داد کار و یا جزئیات کاری که قصد انجام آن را دارید (ازجمله سوابق حسابداری)

اگر از اتباع کشورهای ثالث هستید، مدارکی که باید ارائه دهید ببیشتر است.

هر کنسولگری الزامات تقریبا متفاوتی دارد بنابراین اطمینان حاصل کنید که وب سایت های آن ها را چک کنید.

 

اسناد به دو دسته اجباری و اختیاری تقسیم شده اند اما هرچه درخواست شما کامل تر و واضح تر باشد شانس بیشتری برای شما وجود دارد.

به طور کلی کار فرمای شما درخواست را از جانب شما ارائه می دهد اما انتظار می رود برخی از تشریفات اداری را از شما درخواست کنند.

در ادامه نمونه ای از لیست مدارکی که برای حمایت از درخواستتان نیاز دارید، ارائه شده است.

فرم درخواست (در برخی از کنسولگری ها این مرحله به صورت آنلاین انجام می شود.)

گذرنامه معتبر (اثباتی مبنی بر بلاتصدی بودن آن شغل و عدم وجود هیچ تبعه ای از اتحادیه اروپا که مناسب آن شغل باشد (مثل تبلیغ چاپ شده و یا اینترنتی)

رزومه مدارک تحصیلی و شایستگی برای شغل

دلیل بلاتصدی بودن آن شغل مانند گسترش کسب و کار و شرح مفصلی از شغلی که قرار است انجام شود.

قرار داد کار و شرایط مورد توافق که حداقل باید در مقایسه با شرایطی که به یک تبعه ی سوئیسی ارائه می شود، قابل قیاس باشد.

ممکن است گرفتن ویزای کار کاری سوئیس به عنوان تبعه ای از کشور ثالث پیچیده باشد و به دلیل عمق اطلاعات و مستندات مورد نیاز برای حمایت از درخواستتان وقت زیادی را صرف کنید.صبور باشید و ازقبل برنامه ریزی کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا که در بسیاری از کشورهای اروپایی موجود است و آزادی زیادی را به دارندگان ارائه می دهد در سوئیس قابل استفاده نیست.

ویزای کار سوئیس برای کارکنان نیمه وقت- ثابت- و کارکنان فصلی

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند تا ۹۰ روز در سال را بدون نیاز به مجوز در سوئیس کار کنند. بااین حال ممکن است با توجه به اهدافتان ملزم به ثبت نام در کنسولگری ها باشد.

اگر با ویزای دانشجویی به سوئیس رفته اید مادامی که آن جا هستید امکان کار کردن برای شما وجود دارد. دانشجویان اتحادیه اروپا حق دارند تا حداکثر ۱۵ ساعت در هفته کار کنند. ( البته برخی از داتشگاه ها براین امر نظارت داشته باشند)

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا معمولا بعد از ۶ ماه اقامت در سوئیس قادر به کار کردن تا ۱۵ ساعت در هفته می باشند. در این موارد کارفرما باید اطلاعیه ای مبنی بر استخدام یک تبعه از کشورهای ثالث را ارائه دهد و ممکن است شرایط دقیق یک مجوز کار نیز مورد نیاز باشد.

یکی دیگر از گزینه هایی که برای برخی از افراد وحود دارد این است که شغل کار آنوزی را انتخاب کنند که جز قرار داد های ثابت است و تحت

برنامه ی حرفه ای جوانان ویزا دریافت کنند. این مورد مربوط به افراد زیر ۳۰ سال یا ۳۵ در برخی از کشورهاست.

گرفتن ویزا تحت این برنامه تنها درصورتی امکان پذیراست که در یک دوره کار آموزی تمام وقت مرتبط با صلاحیت شغلی خود مشغول به کار باشید.

این ویزا به مدت ۱۸ ماه ارائه می شود و توافقات هر کشور با سوئیس در این زمینه کمی باهم متفاوت هستند.

گذشته ازاین شرایط خاص کارکنان کوتاه مدت باید روند های مشابهی که در بالا برای کارکنان دائمی ذکر شده است میروی کنند.

از آنجایی که اتباع کشور های ثالث ویزا را تنها در صورای دریافت می  کنند که دارای صلاحیت های عالی و َشغلی حرفه ای باشند این امر می تواند منجر به ایجاد یک قانون فصلی در سوئیس شود.

چگونه می توانم ویزای کاری سوئیس را به عنوان یک کار آفرین کسب کنم؟

شما می توانید درخواست مجوز کار به عنوان یک کار آفرین را درست مانند روندی که در قبل برای افراد شاغل ذکر شد، ارائه دهید.

همانطور که در مورد افراد شاغل نیز روند کار برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای ثالث متفاوت بود.

شما به عنوان یک کار آفرین بیشتر مورد بررسی قرار می گیرید و باید ثابت کنید که می توانید در کسب و کارتان موفق باشید. درخواست شما تنها در صورتی پذیرفته خواهد شد که سیستم سهمیه بندی امکان اخذ ویزای بیشتر  را فراهم کند و نیز شما ملزومات شخصی و مالی را برآورده سازید.

چگونه ویزای کاری سوئیس بر همسر و اعضای خانواده تاثیر می گذارد؟

اگر شما تبعه ی کشور ثالث هستید اینکه اعضای خانواده شما بتوانتد در سوئیس به شما ملحق شوند بستگی به نوع ویزایی دارد که شما دریافت می کنید.

اگر شما مجوز زندگی دارید پس می توانید با توجه به شرایط خاص همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال  را به سوئیس ببرید.

اگر مجوز اقامت دارید درخواست شما برای بردن خانواده تان توسط مقامات کنسول گری مورد بررسی قرار می گیرد و همچنان بستگی به شرایط خاص دارد.

برنامه اتحاد خانواده برای اتباع اتحادیه اروپا جدی تر است اما به شرایط بستگی دارد. شما می توانید همسر، فرزندان و یا نوه های خود را به سوئیس بیاورید درصورتی که توانایی حمایت و پشتیبانی از آنها را داشته باشید ازشما درخواست می شود که منابع مالی خود را اثبات کرده وهمچنین مطابق با معیارهای محلی، مسکنی که به اندازه کافی بزرگ را برای آنها فراهم کنید.

 

ویزای کار سوئیس دارم. مرحله بعد چیست؟

پس از رسیدن به سوئیس باید در کنسولگری محلی که درآن کار و زندگی خواهید کرد ثبت نام کنید. اگر تبعه کشورهای ثالث هستید باید این کار را در عرض دو هفته پس از ورود به سوئیس انجام دهید.

ممکن است از شما مدارک بیمه درمانی ویا اسنادی دیگری را درخواست کنند.

از آنجایی که هر کنسول رویکرد متفاوتی دارد بهتر است قبل از رفتن به آنجا این مدارک را بررسی کنید.

 

گرفتن اجازه کار برای سوئیس به ویژه اگر تبعه اتحادیه اروپا نیستید ممکن است دشوار باشد بااین کار اگر از مهارت ها و تخصص های حرفه ای و ویژه ای برخوردارید، شرکت هایی هستند که مایل به انجام این روند برای گرفتن ویزا  و بردن شما به دانش اقتصاد در سوئیس هستند.

بسیاری از مهاجران که این کار را انجام داده اند فشار کارهای اداری را در قبال کیفیت زندگی و تجربه منحصر به فرد زندگی در سوئیس را به جان خریده اند.

صرف نظر از زمانی که کار جدیدتان را در خارج از کشور شروع می کنید دریافت ویزای خود کاری بسیار ساده خواهد بود اگر مراحل درست را طی کنید مهمترین بخش تنها لذت بردن از ماجراجویی جدیدی است که شروع کرده اید.

Top