brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور آلمان

کشور آلمان در کدام قاره ی جهان قرار گرفته است ؟ نوع حکومت آلمان چگونه است ؟ پایتخت کشور آلمان کدام شهر است ؟ نرخ با سوادی در کشور آلمان چقدر است ؟ شهر برلین در کشور آلمان چه خصوصیات منحصر بفردی دارد ؟ آیا می دانید دانشگاه ” هیدلبرگ ” آلمان از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا ست؟ وجود اماکن دیدنی شهر برلین ، چه تاثیری بر اقتصاد آلمان گذاشته است ؟ تراکم جمعیتی کشور آلمان چگونه شکل گرفته است ؟ ارکان حیاتی قانون اساسی آلمان کدام اند ؟ سیستم اقتصاد حمایتی آلمان برای کارگران و مشاغل دیگر چه وظایفی دارد ؟ ” جهانی شدن ” چه تاثیری بر اقتصاد آلمان گذاشته است ؟ چه کسیبه عنوان رئیس دولت آلمان معرفی میشود ؟حدود اختیارات رئیس دولت آلمان چیست؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل با بهره گیری از مشاوران زبده در امر حقوق مهاجرت ، آماده ی خدمت رسانی به شما میباشد.شما در سایت موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل با تمام موارد آشنایی باکشورها منجمله آلمان و انواع پذیرش ویزاهای کشور آلمان آشنا میشوید،وبراستی آلمان دومین قدرت اقتصادی در جهان میباشد بعد از آمریکا ،اما تفاوت کشور آلمان با آمریکا در اینست که آمریکا بدهکارترین کشورش دنیا نیز میباشد درحالیکه آلمان هیچگونه بدهیی ندارد.

آیا بواقع آلمان کشور خوبی برای مهاجرت وزندگی درآنجاست؟ کشور آلمان نرخ بیکاری چنددرصد دارد؟تعریف حقوق تجارت ،از بیکاری آلمان چیست؟

 1. کشور آلمان از منظر اعداد و آمار :
 1. نام رسمی : جمهوری فدرال آلمان
 2. نوع حکومت : جمهوری چند حزبی فدرال با دو مجلس قانون گذاری
 3. رئیس دولت : رئیس جمهور ، فرانک والتر اشتنمایر
 4. رئیس حکومت : صدر اعظم ، آنگلا مرکل
 5. پایتخت : برلین
 6. زبان رسمی : آلمانی
 7. مذهب رسمی : ندارد
 8. واحد پولی : یورو €
 9. جمعیت تا سال 2016 : 81,762,000 نفر
 10. مساحت کلی : 357,104 کیلو متر مربع
 11. جمعیت شهری و روستایی : 75,1% و 24,9%
 12. امید به زندگی : زنان 83 سال و مردان 78,3 سال
 13. نرخ با سوادی : 100%
 14. GNI درآمد ناخالص ملی به ازای هر نفر: 45,790$

 

 1. معرفی کشور آلمان :

جمهوری فدرال آلمان کشوری در شمال اروپای مرکزی است . این کشور از لحاظ جمعیتی یکی از بزرگترین کشورهای قاره ی سبز بشمار می آید و مناظر و چشم اندازهای بسیار متنوعی دارد که شامل کوههای بلند در جنوب ، تپه های جنگل کاری شده در غرب و سادگی کشاورزی در شرق این کشور میشود.

شهر برلین که پایتخت کشور آلمان میباشد مهد هنرهای بصری ، ادبیات ، آواها و نواهای محلی است. این شهر همچنین صد ها قلعه مربوط به قرون وسطی ، کلیساها ، روستاهای دیدنی ، مراکز خرید ، و مراکز یادگیری و بهره مندی از فرهنگ آلمانی را در خود جای داده است. این نکته قابل ذکر میباشد که دانشگاه ” هیدلبرگ ” که قدمت آن به سال 1386 میلادی میرسد و عنوان قدیمی ترین دانشگاه اروپا را یدک میکشد در شهر برلین واقع شده است. وجود همه ی این مناظر تاریخی و فرهنگی و صدها مرکز تفریحی در شهر برلین باعث ایجاد تاثیر مثبت بر اقتصاد آلمان شده است و هر سال میلیون ها گردشگر را برای مسافرت به این کشور ترغیب میکند.

 1. جغرافیا :

کشور آلمان از سمت شمال با شبه جزیره ی دانمارک و از غرب و شرق با دریای بالتیک و دریای شمال هم مرز شده است. این کشور از 16 ایالت تشکیل شده است و شهرهای مهم آن عبارتند از : برلین ، هانوفر، فرانکفورت ، مونیخ ، اشتوتگارت و ....

 

 1. آب و هوا : کشور آلمان دارای آب و هوای معتدلی است ، به خصوص در عرض جغرافیایی شمال و فواصل دورتر از ایالت هایی که تحت تاثیر هوای گرم جریان های شمال دریای آتلانتیک هستند. کشور آلمان بخاطر داشتن تابستان های گرم و طولانی ، زمستان های خیلی سرد و یخبندان ندارد اما تنوع و تغییرات فصلی طی سالهای متناوب به شدت وجود دارد مثلا ممکن است در یک سال زمستان سرد و یخبندان باشد ولی در شهرهای جنوبی که ارتفاع از دریای بالایی دارند دمای هوا فقط 2-3 درجه بالاتر یا پایین تر از دمای انجماد باشد. ممکن است فصل بهار به زودی فرا برسد ، تابستان بدون باران و پاییز خشک باشد . این در حالی است که سال بعد وضعیت آب و هوایی کلا تغییر میکند و دیگر طبق الگوی امسال نباشد.

 

 1. ساختار جمعیتی کشور آلمان :

آلمان پر جمعیت ترین کشور قاره ی اروپا است و تراکم جمعیتی در آن به نسبت کشورهای اروپایی دیگر بسیار بالاست. این کشور یکی از پایین ترین نرخ های تولد را دارد ولی از لحاظ امید به زندگی جزء کشورهای رده ی بالای جهان است. کشور آلمان در دهه های اخیر به طور متناوب با کاهش رشد جمعیت روبرو بوده است ولی در بعضی مواقع بخاطر پذیرش مهاجران از کشورهای دیگر ، افزایش جمعیت را تجربه کرده است.

                                                                                                             نقشه ی کشور آلمان

 

 1. اقتصاد کشور آلمان :

قانون اساسی کشور آلمان که تحت عنوان ” قانون پایه ” از آن یاد میشود ، حقوقی را برای شهروندان خود تضمین کرده است :

 • حق مالکیت شخصی
 • آزاد بودن در تغییر مکان
 • آزاد بودن در انتخاب شغل
 • آزادی انجمن ها و برابری اقتصادی

با این وجود قانون اساسی آلمان عملی شدن” بدون قید و منع بودن تجارت آزاد ” را اصلاح کرده است.

کشور آلمان با اختصاص منافع و امتیازات کارگران و مشاغل ، یک سیستم اقتصاد حمایتی برای آن ها ایجاد کرده است . این امتیازات و حقوق عبارتند از :

 • حمایت درمانی و بیمه ی سلامت
 • اختصاص غرامت بیمه ی بیکاری و ناتوانی
 • امتیازات مربوط به فرزند آوری و مراقبت از کودک
 • آموزش شغلی
 • حقوق بازنشستگی

در مورد بازار اقتصادی کشور آلمان دولت سعی میکند بین مدیران و کارگران به عدالت رفتار کند و روابط بین شرکت کنندگان سرمایه دار در بازار را با توجه به فضای رقابتی و حق انحصاری خودش تنظیم کند.

ضرورت حق انحصاری بنگاه های اقتصادی بزرگ غیر قابل اجتناب است ، چون در یک اقتصاد بین المللی رشد یافته شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بزرگ که وضعیت بهتری را تجربه میکنند میتوانند دوام بیاورند.

با وجود پدیده ی ” جهانی شدن ” دولت آلمان اختیار کمتری برای اداره ی تجارت در سطح ملی یا حتی اتحادیه ی اروپا دارد.

این بدین معنی است که بازار اقتصادی دیگر بوسیله ی دولت فدرال اداره و تنظیم نمیشود بلکه توسط آژانس های اقتصادی چند گانه اداره میشود. مثلا موسسات بیمه گر متعددی وجود دارند که خدمات اجتماعی ارائه میدهند و مهم ترین نوع این موسسات ، موسسه ی فرانکفورت است که بر اساس دویچه بانک ( بانک فدرال آلمان ) فعالیت میکند.

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل میباشد.

بخاطر اینکه آلمان از لحاظ اقتصادی در جایگاه خوبی قرار دارد پس برای دست یافتن به هماهنگی های بیشتر لازم است که تجارت های خارجی متعادل شوند ، قیمت ها مناسب سازی شوند و نرخ بیکاری کاهش یابد. در همین راستا دولت فدرال هر ساله یک گزارش به مجلس ارائه میدهد و آن ها را از میزان صادرات خارجی و بازده اقتصادی مطلع میکند.

اگر چه سیستم ” تجارت آزاد ” در کشور آلمان اجرا میشود ، ولی دولت فدرال نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد و این یک امر بدیهی است که قرار دادها باید توسط دولت امضاء و اجرا شوند و هزینه های اجتماعی مثل خطوط اتوبان ، شبکه ی آب و فاضلاب ، سیستم پست و ارتباطات و خطوط راه آهن توسط دولت تامین شوند. دولت فدرال ، ایالت ها و شهر ها برای سریع تر شدن سیستم حمل و نقل محلی با یکریگر همکاری میکنند.

دولت با صنایع مختلف در تامین هزینه های تحقیقاتی مثل تحقیقات هسته ای همکاری میکند و همچنین از صنایع معدنی و کشاورزی نیز حمایت میکند.

کشور آلمان یک سیستم مالیاتی متنوع دارد که در سطح ملی ، منطقه ای و ایالتی قابل دریافت است. این کشور بخاطر خدمات اجتماعی وسیع و گسترده ، نرخ مالیات بنگاه های اقتصادی ، اشخاص ، محصولات و خدمات را در مقایسه با کشورهای دیگر به میزان بالایی دریافت میکند.

کشور آلمان یک سیستم مالیاتی عادلانه را اجرا میکند و در آن مالیات از اقشار پر درآمد به اقشار فقیرتر داده میشود.

کشور آلمان بزرگترین اقتصاد ملی در اروپا و چهارمین اقتصاد جهان از لحاظ تولید ناخالص ملی GDP است و نیز از لحاظ تساوی قدرت خرید PPP دارای مقام پنجم است. بر اساس گزارشات جهانی کشور آلمان در سال 2017 حدود 28% از اقتصاد حوزه ی یورو را به خود اختصاص داده است.

آمارهای اقتصادی کشور آلمان به شرح زیر میباشند :

 1. کشور آلمان در سازمان تجارت جهانی WTO ، OECD و اتحادیه ی اروپا عضویت دارد.
 2. تولید ناخالص ملی GDP : 3,46 تریلیون دلار
 3. رشد تولید ناخالص ملی :0.6 %
 4. رتبه ی تولید ناخالص ملی در جهان : چهارم
 5. تورم :1,7%
 1. نرخ بیکاری : 5,6%
 2. میانگین نرخ دستمزد بر طبق سال 2017 : 44,436 €
 3. نیروی کار در کشاورزی : 1,6%
 4. نیروی کار در صنعت : 24,6% و در بخش خدمات : 73,8%
 5. صنایع مهم : آهن ، استیل ، زغال سنگ ، صنایع شیمیایی ، وسایل ماشین سازی ، اتومبیل ، الکترونیک ، صنعت نساجی و ..‌.
 6. رتبه ی ایجاد سهولت در تجارت کردن : 17
 7. ارزش صادرات : 1,33 تریلیون دلار

 

 

کشور آلمان در سال 2016 ، بالاترین میزان صادرات کالاهای مازاد اقتصادی را در جهان به ارزش 310 میلیون دلار را ثبت کرده است که آن را به بزرگترین پایتخت صادراتی جهان تبدیل کرده است. این کشور همچنین سومین صادر کننده ی بزرگ جهان با ارزش 1,21 تریلیون دلار در کالاها و خدمات صادراتی سال2016 را به خود اختصاص داده است.

اقتصاد این کشور ، بزرگترین اقتصاد تولیدی در اروپاست و کمتر تحت تاثیر رکود جهانی قرار میگیرد. منابع انرژی آلمان عبارتند از سوخت های فسیلی به میزان 50% و سوخت های هسته ای ، گاز ، باد ، چوب و انرژی های خورشیدی. آلمان همچنین بزرگترین کشور صنعتی است که از انرژی های تجدید پذیر استفاده میکند.

آلمان ، تولید کننده ی اصلی توربین های بادی در جهان است. انرژی های تجدید پذیر در حال حاضر بیش از 27% برق مصرفی آلمان را تولید میکنند. کشور آلمان بهترین مکان برای نمایشگاه های کالایی جهان است و حدود دو سوم از این نمایشگاه ها در این کشور برگزار میشوند.

 

 1. سیاست کشور آلمان :

کشور آلمان یک جمهوری دموکراتیک ، پارلمانی و فدرال است . سیستم سیاسی آلمان بر اساس چارچوب اصول قانون اساسی که در سال 1949 نوشته شده است پایه گذاری شده است و به عنوان ” قانون پایه ” شناخته میشود. اصول مهم قانون اساسی کشور آلمان عبارتند از : شان انسانیت ، جدایی قدرت ها ، ساختار فدرال و نقش قانون.

رئیس جمهور این کشور ، فرانک والتر اشتنمایر که از 19 مارس 2017 تا کنون قرار گرفته است ، رئیس دولت است و دارای اختیارات و مسئولیت هایی است که از سوی انجمن فدرال انتخاب میشود.

صدر اعظم آلمان ، آنگلا مرکل رئیس حکومت است و اداره ی قوه ی مجریه را بر عهده دارد و وظیفه ای شبیه نخست وزیر در کشورهای پارلمانی دموکراتیک دارد.

از سال 1949 تا کنون سیستم حزبی کشور آلمان به وسیله ی ” اتحادیه ی دموکراتیک مسیحیت ” و ” حزب دموکراتیک اجتماعی آلمان ” اداره میشود.

 

نتیجه گیری :

کشور آلمان در قسمت مرکزی قاره ی اروپا واقع شده است و با 9 کشور اروپایی دیگر مرز مشترک دارد که عبارتند از دانمارک ، لهستان ، اسلواکی ، اتریش ، سوئیس ، فرانسه ، بلژیک ، لوکزامبورگ و هلند.

دریای شمال و دریای بالتیک در قسمت شمال کشور آلمان قرار دارند در حالیکه قسمت های جنوبی آلمان پوشیده از کوههای آلپ هستند. کشور آلمان یا همان جمهوری فدرال آلمان از 16 ایالت تشکیل شده است که بوسیله ی یک حکومت جمهوری فدرال و پارلمانی اداره میشود. در حال حاضر کشور آلمان نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بالاترین جمعیت را با 82 میلیون نفر شهروند دارد . کشور آلمان دومین اقتصاد بزرگ جهان است و عضو اتحادیه ی اروپا و ناتو است. قدیمی ترین سیستم مراقبت سلامت همگانی در جهان مختص شهروندان کشور آلمان میباشد. کشور آلمان آب و هوای فصلی معتدل دارد و در غرب این کشور زمستان ها ملایم و تابستان ها مطبوع و خنک هستند . این در حالی است که در شرق آلمان دمای هوا به شدت بالا میرود . بیش از 33% از کشور آلمان از جنگل های انبوه پوشیده شده.

 موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل بامشاوره تلفنی رایگان به شما عزیزان،همواره بررسالت آگاه سازی هموطنان عزیز از حقوق بین الملل میکوشد.

شرایط کار ضمن تحصیل

دانشجویان خارجی قبل از شروع کار ضمن تحصیل آلمان باید به چه نکاتی توجه کنند ؟ آیا بین دانشجویان کشورهای EU و دانشجویان بیرون از EU در یافتن کار ضمن تحصیل آلمان تفاوتی وجود دارد ؟ دانشجویان خارجی برای کار ضمن تحصیل آلمان چه سطحی از دانش زبان آلمانی را احتیاج دارند ؟ آیا دانشجویان با کار ضمن تحصیلآلمان میتوانند همه ی مخارج شهریه و زندگی در آلمان را تامین کنند ؟ دانشجویان خارجی برای یافتن کار ضمن تحصیل  آلمانبه کجا میتوانند مراجعه کنند ؟ دانشجویان خارجی چه انتخاب هایی برای کار ضمن تحصیل آلمان در اختیار دارند ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل با ارائه ی این مقاله اطلاعات لازم را برای آگاهی از شرایط کار ضمن تحصیل کشور آلمان را در اختیار شما میگذارد.

شرایط کارضمن تحصیل آلمان در حال حاضر وضعیت خوبی دارد. زیرا کارضمن تحصیل در آلمان میتواند بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان بین الملل را جبران کند و به آنها درپیشبرد اهدافشان کمک کند.اگر شما نیز کارضمن تحصیل در آلمان،مدنظرتان است پیشنهاد میکنیم حتما این مطالب را که از طرف موسسه حقوقی راشاگستر گردآوری شده بخوانید زیرا هدف ما درک بیشتر شما از قوانین دیگر کشورها منجمله آلمان جهت اجازه کار ضمن تحصیل دانشجویان بین الملل آلمان میباشد.

 

شرایط کار کردن همزمان با تحصیل دانشجویان خارجی در آلمان :

کشور آلمان تعداد زیادی فرصت های تحصیلی برای دانشجویان خارجی از سراسر جهان پیشنهاد میدهد. اگر یک دانشجوی خارجی تصمیم گرفته باشد که کشور آلمان را برای تحصیل کردن انتخاب کند و این کشور را بهترین گزینه بداند ، باید از اینکه آیا در ضمن تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های این کشور اجازه ی کار کردن هم دارد اطلاع یابد و همچنین از فرصت های شغلی که برایش فراهم میشوند آگاهی یابد.

تفاوت های زیادی بین دانشجویان خارجی اهل کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و دانشجویان بیرون از اتحادیه ی اروپا جهت یافتن فرصت های کار ضمن تحصیل در کشور آلمان وجود دارند. اگر دانشجوی خارجی حتی بتواند در سطح مقدماتی نیز به زبان آلمانی صحبت کند ، برایش یک پیشرفت محسوب میشود و در هر جای کشور آلمان میتواند به جستجوی شغل بپردازد.

دانشجویان خارجی در مورد کار کردن همزمان با تحصیل خود باید به این نکته توجه کنند که کار کردن همزمان با تحصیل نمی تواند همه ی هزینه های شهریه ی دانشگاه و زندگی آن ها را تامین نماید و فقط میتوان به عنوان روشی مفید برای بهبود بخشیدن رزومه ی کاری و ایجاد تجربه در آینده به آن نگاه کرد.

 

 1. دانشجویان خارجی برای یافتن پیشنهادات شغلی جهت کار همزمان با تحصیل خود به کجا میتوانند مراجعه کنند ؟؟؟
 • آن ها میتوانند به تعدادی از مکان هایی که تبلیغات مربوط به کار را برای دیگران ارسال میکنند مراجعه کنند و شغل خود را آگاهانه انتخاب کنند.
 • بسیاری از وبسایت های انجمن های دانشجویی و دانشگاه ها بخشی برای معرفی کار و شغل دارند . دانشگاه ها شغل های پیشنهادی را بر روی تابلوی اعلانات نصب میکنند و در معرض دید دانشجویان قرار میدهند که شامل مشاغل داخل دانشگاه ( مسئول کتابخانه ، دستیار برنامه های تحقیقاتی و...) و یا شرکت ها و سازمان های محلی میشوند.
 • آژانس استخدام فدرال کشور آلمان نیز میتواند برای یافتن شغل به دانشجویان کمک کند.
 • یک منبع ارزشمند برای اطلاعات شغلی جهت یافتن کار ضمن تحصیل دانشجویان ، مرکز خدمات سازمان دانشجویی است ( آژانس های شغل یابی که توسط خود دانشجویان اداره میشوند )

همه ی مراکز دانشگاهی بزرگ ، وبسایت های خدمات دانشجویی مختص به خودشان را دارند که در آن ها مشاغل مورد نظر لیست بندی شده اند.

 

 1. نمونه هایی از دانشگاه های آلمان که شغل های پیشنهادی برای دانشجویان را جهت کار ضمن تحصیل در تابلو اعلانات خود قرار میدهند و به دانشجویان اطلاع رسانی میکنند :
 1. University of Humburg
 2. University of Wuppertal
 3. University of Bayreuth
 4. SRH Hochschule Berlin
 5. Hochschule Bremen - International Graguate Center

 

 1. انتخاب های کاری برای دانشجویان خارجی جهت کار ضمن تحصیل در آلمان کدام اند ؟؟؟

صرف نظر از اینکه دانشجوی خارجی چه راهی برای کسب درآمد در آلمان انتخاب میکند ، تجارب کسب شده از شغل مورد نظر مزایایی برای او به ارمغان می آورد و موجب تعامل بهتر او در جامعه ی آلمان میشود.

در همین راستا ، انتخاب ها و گزینه های بسیاری جهت کار ضمن تحصیل آلمان وجود دارند :

 1. مشاغل پاره وقت :

احتمالا این گزینه ، بهترین و مناسبترین انتخاب برای دانشجویان خارجی است و آن ها میتوانند از طریق این مشاغل بخشی از هزینه های تحصیل خود را تامین نمایند.

 1. مشاغل مربوط به تعطیلات تابستان و زمستان :

دانشجویان خارجی میتوانند 3 ماه تعطیلی که بین سال تحصیلی وجود دارد را به صورت تمام وقت کار کنند.

 1. کار آموزی :

این مشاغل میتوانند به عنوان بخشی از برنامه ی دانشگاهی دانشجو در نظر گرفته شوند . در مورد بعضی از این دوره های کار آموزی که کاملا با رشته ی تحصیلی دانشجو مرتبط است ، او باید به دقت تحقیق و پژوهش انجام دهد و دوره هایی که با مهارت ها و دانش او منطبق است را انتخاب کند. در بعضی دوره های کار آموزی به دانشجو پول پرداخت میشود و اگر او در طی این مدت یک کار بزرگ و مهم انجام داده باشد میتواند بعد از تکمیل دوره استخدام گردد.

 1. یافتن کار برای دانشجو ( یعنی دانشگاه یک مکان برای زندگی و کار کردن دانشجو پیدا کند ) :

همانند دوره های کار آموزی در این مورد نیز پولی به دانشجو پرداخت نمیشود و به عنوان بخشی از برنامه ی تحصیلی دانشجو در نظر گرفته میشود. نمرات دانشجو بعضی اوقات به کارهای کامل شده اش در طول این دوره بستگی دارد.

 1. داوطلب شدن :

دانشجو در این زمینه میتواند با کمک های داوطلبانه به مردم و جامعه کمک کند. تجربه های مربوط به داوطلبی میتوانند با رشته ی تحصیلی یا کارهای تحقیقاتی مرتبط باشند.

 1. آموزشی ( آموزش دیدن یک شغل ) :

این مورد درباره ی افراد بین 16-24 ساله است . این دوره های آموزشی امکان دست یافتن به یک چشم انداز از شغل آینده را به دانشجو میدهد و یا اگر قبلا هیچ تجربه یا مهارتی نداشته اند ، در این دوره ها کسب کنند.

 

 1. چه کسی میتواند مشاغل تابستانی یا پاره وقت را برای کار ضمن تحصیل آلمان بدست بیاورد ؟؟؟؟

در ابتدا باید بدانند که دانشجویان خارجی که اهل کشورهای EU و EEA نیستند اجازه ی کار کردن در آلمان را ندارند.

 1. دانشجویان اهل کشورهای عضو EU و EEA همانند دانشجویان آلمانی میتوانند به بازار کار آلمان دسترسی داشته باشند.
 2. به طور کلی همه ی دانشجویان میتوانند در طول ترم تحصیلی ، حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند.
 3. دانشجویان خارجی که اهل کشورهای عضو EU و EEA نیستند میتوانند بصورت تمام وقت ،120 روز در سال ، یا بصورت نیمه وقت 240 روز در سال را کار کنند. اگر چنانچه این دانشجویان بخواهند این مدت زمان را افزایش بدهند باید از آژانس فدرال یا اداره ی اتباع بیگانه اجازه ی کار داشته باشند.

باید این نکته یاد آوری شود که اجازه ی کاری که به دانشجوی خارجی تعلق میگیرد به شرایط کار محلی بستگی دارد ( یعنی بازار کار مکانی که دانشجو تحصیل میکند ) که با وجود نرخ بالای بیکاری شانس افزایش ساعات کاری خیلی کم است.

در آلمان اگر افراد به طور منظم در ماه بیش از 450 یورو از شغل خود درآمد داشته باشد باید مالیات بر درآمد پرداخت کند. این در حالی است که افراد با ساعت کاری کمتر از 20 ساعت در هفته از این موضوع معاف هستند.

 

 1. کدام مشاغل پاره وقت در آلمان پر طرفدار هستند ؟؟؟؟
 • دستیار محقق در دانشگاه با درآمد 11-12 یورو در ساعت : این نوع شغل میتواند نتایج خوبی برای دانشجو داشته باشد . مثلا آشنایی با محیط دانشگاه و تحقیق و پژوهش. همچنین در پیشرفت تحصیلی به او کمک میکند.
 • دستیار دفتر کار با درآمد 12 یورو در ساعت : مهم ترین وظایف دانشجو در این کار ، پاسخگویی به تلفن و ارائه ی اطلاعات به ارباب رجوع و شرکای اداره است.
 • تدریس زبان با درآمد 12-15 یورو در ساعت : اگر دانشجو در زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری دارای سطحی از دانش و کارآمدی باشد میتواند به عنوان مدرس زبان در بعضی مدارس یا حتی شرکت های محلی کار کند.
 • پیش خدمت کافه ، رستوران و .... با درآمد 7 یورو در ساعت: منتظر ماندن در پشت میزهای کافه ، رستوران و... یکی از راحت ترین شغل هایی است که یک دانشجوی خارجی میتواند انجام دهد چون احتیاجی به دانستن زبان آلمانی در سطح پیشرفته نداردو زمان بندی ساعت های کاری خیلی انعطاف پذیر است.
 • پرستار بچه با درآمد10-15یورو در ساعت : چنانچه دانشجو کار با بچه ها را دوست داشته باشد و کمی تجربه در این زمینه کسب کند این شغل برای او مناسب است و در ضمن درآمد خوبی هم نصیب او میشود.
 • دستیار خرید در مراکز خرید با درآمد 9یورو در ساعت: دانشجو در این شغل میتواند به مشتریان مشاوره بدهد تا بتوانند اطلاعاتی کسب کنند و بهترین انتخاب را داشته باشند. دانشجو در این شغل باید مهارت های ارتباطی و برخورد خوب داشته باشد.
 • مسئول مرکز تلفن با درآمد 15 یورو در ساعت: جواب دادن به تلفن ها ، تحلیل نیازهای مشتریان و مدیریت آن ها از جمله وظایف دانشجو در این شغل است . در این شغل داشتن دانش زبان آلمانی بسیار ضروری است و دانشجو میتواند برنانه ی زمان بندی خودش را داشته باشد.
 • مستخدم خانه با درآمد 9 یورو در ساعت: دانشجو در خانه های مردم یا مراکز تجاری کار میکند و میتواند با این شغل درآمد خوبی داشته باشد و ساعات کار انعطاف پذیر یکی از امتیازات این شغل به حساب می آید.
 • پرسشگر در زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی با درآمد 18-20 یورو در ساعت : بعضی از شرکت ها و سازمان ها به کسانی احتیاج دارند که اطلاعات مربوط به نظرات مشتریان درباره ی محصولات و خدمات ارائه شده را بپرسند که به آن ها پرسشگر تحقیقاتی می گویند.
 • پیک موتوری با درآمد 11 یورو در ساعت: دانشجو میتواند برای شرکت های آنلاین یا رستوران ها کار کند و محصولات آن ها را به درب منازل مردم برساند . این شغل درآمد خوبی دارد ولی باید در نظر داشت که باید محصولات با دقت و مواظبت فراوان به دست مشتری برسد و رضایت خاطر او را جلب کند.

 

 1. چه مشاغل تابستانی برای دانشجویان جهت کار ضمن تحصیل در آلمان وجود دارند ؟؟؟؟

در طول تعطیلات تابستانی ، دانشجویان میتوانند به صورت تمام وقت کار کنند و نگران تاثیر آن بر روی پیشرفت تحصیلی خود نباشند. بسیاری از مشاغل در تابستان برلی دانشجویان فراهم شده اند ، بنابراین روابط عمومی خوب و مهارت های اجتماعی ضروری است.

 

 1. نمونه هایی از شغل های تابستانی برای دانشجویان :
 • کار در هتل بصورت موقت و فصلی که در کنار درآمد ، غذا و وسایل استراحت هم برای دانشجو فراهم میکند .
 • میوه چیدن ( سبزیجات فصلی و میوه )
 • کار کردن در یک پارک به عنوان راهنما یا سرگرم کننده بچه ها
 • میزبانی در نمایشگاه های کالا و محصولات

 

نتیجه گیری :

دانشجویان خارجی با کار ضمن تحصیل در آلمان امتیازات فراوانی بدست می آورند . اول اینکه با محیط کاری آلمان آشنا می شوند که باعث میشود دانشجو راحت تر تحصیلات خود را تمام کند و شروع به جستجوی کار نماید. حتی اگر دانشجوی خارجی برنامه ای برای کار کردن بعد از فارغ التحصیلی در آلمان نداشته باشد ، کار فرمای آینده ی او با توجه به تجاربی که با کار ضمن تحصیل در آلمان به دست آورده است ، به استخدام او راغب تر میشود زیرا محیط حرفه ای در کشور آلمان بسیار کارآمد و رقابت بر انگیز است. بنابراین اگر دانشجو کار ضمن تحصیل در آلمان انجام ندهد دیگر نمی تواند تجارب ارزشمند و مفیدی را برای آینده ی خود ذخیره کند.مشاوران و وکلای موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل به شما مشاوره تلفنی رایگان میدهند.

 

مقالات مربوط به کشور آلمان

دانشگاه های اتریش
دانشگاه های اتریش

دانشگاه های برتر اتریش کدام اند ؟ رنکینگ دانشگاه های اتریش چگونه است؟ رتبه دانشگاه های اتریش چقدر است؟دانشگاه وین در چه رده بندی جهانی قرار دارد ؟ یکی از دلائل مهم تحصیل دراتریش کدام است ؟ دانشگاه وین در چه سالی تاسیس شده است ...


کارت آبی Blue card
کارت آبی Blue card

کارت آبی Blue card چیست؟ تاریخچه کارت آبی یا بلوکارت چیست؟ کارت آبی مربوط به کدام منطقه جغرافیایی جهان است؟ کارت آبی چه دستورالعملی دارد؟ کارت آبی یا بلوکارت مختص چه کسانی است؟ تفاوت کارت آبی اتحادیه اروپا و بلو کارت آلمان چیست؟ ا ...


مهاجرت به آلمان
مهاجرت به آلمان

آیا انواع مهاجرت به آلمان را میدانید؟ از چه طریقی میتوان اقامت آلمان را کسب کرد؟ آیا شما مایل به کار کردن در آلمان هستید؟ چه شرایطی برای کسب رضایت شغلی در آلمان لازم است؟ چطور میتوانید خانواده ی خود را به آلمان ببرید؟ ...


Top