brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور دانمارک

کشور دانمارک در کدام قاره ی جهان قرار دارد ؟ نوع حکومت دانمارک چیست ؟ پایتخت کشور دانمارک کدام شهر است ؟ کشور دانمارک در کدام سازمان های بین المللی عضویت دارد ؟ سیستم سیاسی کشور دانمارک چه ساختاری دارد ؟ مبانی قانون اساسی کشور دانمارک چگونه شکل گرفته اند ؟ آیا می دانید کشور دانمارک دارای قدیمی ترین قانون پادشاهی جهان است ؟ دلایل ترغیب خارجیان برای زندگی در دانمارک کدام اند ؟ بزرگترین دلیل جذب گردشگران خارجی کشور دانمارک چیست ؟ آیا می دانید کشور دانمارک دارای انعطاف پذیرترین بازار شغلی جهان است ؟ ویژگی های منحصر بفرد سیستم آموزشی دانمارک برای جذب دانشجویان خارجی کدام اند ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل با برخورداری از مشاوران خبره در خدمت شهروندان گرامی میباشد.

 

کشور دانمارک در یک نگاه :

 1. جمعیت تا سال 2016 : 5,707,251 نفر
 2. مساحت : 43,560 کیلومتر مربع
 3. تراکم جمعیتی : 132 به ازای هر کیلومتر مربع
 4. منطقه ی جغرافیایی : اسکاندیناوی
 5. GDP : 1,944 میلیون کرون دانمارک
 6. پایتخت : کپنهاگ
 7. نوع حکومت : سلطنتی ، حزبی لیبرال با یک مجلس قانون گذاری به نام Folketing
 8. رئیس حکومت : ملکه مارگارت دوم
 9. امید به زندگی : زنان ( ۵،۸۲ سال ) و مردان ( ۶، ۷۸ سال )
 10. زبان : دانمارکی
 11. نرخ با سوادی : 100%
 12. مذهب : پروتستان
 13. پول رایج : کرون دانمارک
 14. عضویت در سازمان های بین المللی : سازمان ملل متحد ، سازمان تجارت جهانی ، اتحادیه ی اروپا ، ناتو ، شینگن
 15. نام رسمی : کشور پادشاهی دانمارک

 

حکومت و سیاست کشور دانمارک :

سیستم سیاسی دانمارک از ساختاری چند حزبی تشکیل شده است که هر حزب میتواند در پارلمان حاضر شود. .دولت دانمارک از احزاب کوچک تشکیل میشود که بوسیله ی یک یا چند حزب حمایت کننده پشتیبانی میشود. سیاست این کشور بر پایه ی ” اجماع و اتفاق آراء احزاب ” بنا نهاده شده است.

از تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۶ ، دولت از حزب لیبرال و حزب محافظه کار تشکیل شده است و آقای ” لارس راسموسن ” از حزب لیبرال ، نخست وزیر دانمارک است.

قانون اساسی دانمارک :

قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ نوشته شد و در چارچوب ” دموکراسی دانمارکی ” شکل گرفت که بر مبنای حقوق شهروندی و انسانی از جمله آزادی بیان و آزادی اجتماعی قرار گرفت.

مذهب در کشور دانمارک :

در مقایسه با سایر کشورهای جهان ، ذهنیت عموم مردم و سیستم های اجتماعی دانمارک در یک جایگاه استثنایی با تفکر مسیحیت شکل گرفته است. این بدین معنی است که مذهب در جامعه ی دانمارک بیشتر از سایر کشور ها رسوخ کرده است . با این وجود ، دانمارک در ردیف سکولار ترین ( دنیا گرا ) کشورهای جهان است و مذهب مسیحیت نقش کوچک و غیر مستقیمی در زندگی عموم مردم دارد.

سلطنت کشور دانمارک :

سلطنت کشور پادشاهی دانمارک دارای قدمت ۱۰۰۰ ساله است و ملکه ی این کشور ” مارگارت دوم ” اختیار عزل و نصب پادشاه را داراست.

کشور دانمارک ، عضو ” نوردیک ” و جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی است. این کشور با سوئد ، نروژ و آلمان هم مرز است. این کشور در شمال قاره ی اروپا واقع شده است و شامل ۵۰۰ جزیره میباشد که فقط ۱۰۰ جزیره ی آن مسکونی هستند.

جمعیت کلی کشور دانمارک حدود ۵ میلیون نفر میباشد که ۵،۱ میلیون نفر آن ها در پایتخت این کشور ” کپنهاگ ” زندگی میکنند. شهرهای بزرگ دانمارک عبارتند از

 1. Aarhus
 2. Aalburg
 3. Odense
 4. Esbjerg

مهم ترین خطوط هوایی در سطح دانمارک و حتی کشور های اسکاندیناوی ، هواپیمایی ” کاستراپ ” است که متعلق به کپنهاگ میباشد . علاوه بر این خطوط هوایی ، بزرگراه ها و قطارهای بین شهری در این کشور وجود دارند که بزرگترین شهرهای این کشور را به هم متصل میکنند.

پول رسمی کشور دانمارک :

کشور دانمارک عضو اتحادیه ی اروپا میباشد اما مبادلات اقتصادی اش را بر اساس ” یورو ” انجام نمیدهد و پول رسمی خود یعنی ” کرون ” را دارد.

داد و ستد و صنعت کشور دانمارک :

به طور معمول ، مزرعه داری و کشاورزی و تولیدات غذایی سهم بسزایی در اقتصاد ملی دارند . گوشت خوک و پنیر هنوز در صنعت غذایی این کشور جایگاه ویژه ای دارند .

کشور دانمارک بوسیله ی آب محصور شده است و بر همین اساس صنعت کشتی سازی نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد. بزرگترین کارخانه ی کشتی سازی دانمارک به نام Maersk ، کانتینرهای صادراتی را به سراسر جهان میفرستند.

جذابیت های فراوان محیط زیستی و بوم شناسی در کشور دانمارک دیده میشوند . مثلا آسیاب های بادی فراوان در سرتاسر این کشور وجود دارند. این آسیاب های بادی علاوه بر جذابیت های گردشگری ، 20% از برق دانمارک را هم تولید میکنند.

 

آداب و رسوم در دانمارک :

در کشور دانمارک به آداب و رسوم و جشنواره ها توجه فراوانی میشود ولی این آداب و رسوم با برگزاری جشن های بزرگ و تجملاتی همراه نیست. بسیاری از آداب مردم این کشور بر اساس مراسم کریسمس و عید پاک هستند و اهمیت زیادی دارند و همه ی خانواده ها در آن ها شرکت میکنند.

دانمارک به عنوان یک کشور که از لحاظ زندگی کاری و خانوادگی دارای تعادل و هماهنگی فراوان ، تجارت عالی و ثروت عمومی مناسب است شناخته میشود. همه ی این شرایط باعث میشوند مردم کشورهای دیگر به دانمارک بیایند.

در سال های اخیر ، دانمارک کارگران خارجی را از همه ی کشورها جذب کرده است و انتظار میرود که در آینده ی نزدیک جزء نیروی کار این کشور بشوند.

هر ساله ، میلیون ها نفر توریست خارجی از این کشور بازدید میکنند و از فرهنگ غذایی این کشور لذت لذت می برند که بیشتر تحت تاثیر خوش گذرانی و لذت گرایی مردم این کشور قرار گرفته است و بعضی دیگر بخاطر تفریح در شهرهای این کشور با هزاران کیلومتر سواحل دریایی مسافرت میکنند.

علی رغم اینکه دلایل زیادی برای مسافرت توریست های خارجی به کشور دانمارک وجود دارند ، مطالعات نشان میدهند که مردم دوست داشتنی و مهربان دانمارک بزرگترین علت جذابیت این کشور بوده است.

 

سرمایه گذاری در دانمارک :

کشور دانمارک ، دارای انعطاف پذیر ترین بازار شغلی جهان است و یکی از عالی ترین سیستم های آموزشی را داراست. بخاطر اینکه فضای کلی موجود در این کشور ، سالم و بدون تشنج است ، موقعیت خوب و مناسبی برای سرمایه گذاری در این کشور فراهم شده است.

 

تحصیل کردن در کشور دانمارک :

فضای آموزشی کشور دانمارک به گونه ای است که دانش آموزان و دانشجویان خیلی راحت در مباحث شرکت داده میشوند و نظرات خود را بیان میکنند. در حال حاضر بیش از 18000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور تحصیل میکنند. سیستم آموزشی دانمارک بر اساس مسئله پردازی و مشارکت دانشجویان و دانش آموزان بنا نهاده شده است که باعث ایجاد علاقه و انگیزه در آن ها میشود.

وجود چنین محیط آموزشی مناسب در کنار فرهنگ و زندگی اجتماعی غنی ، بیمه ی سلامت رایگان و... دانشجویان خارجی را به تحصیل در این کشور ترغیب میکند.

 

نوع زندگی :

بسیاری از مردم جهان ، فرهنگ کشور دانمارک را با طراحی مبلمان و معماری میشناسند ولی امروزه ، دانمارک بیشتر بخاطر غذاها ، فیلم ها و ورزش دارای شهرت شده است.

بهترین رستوران دنیا ”Nomaکه در کشور دانمارک واقع شده است ، روش های جدیدی از نوع پخت و پز را به مردم معرفی کرده است.

 

زندگی سبز :

به وجود آوردن یک جامعه ی سبز و به دور از آلودگی زیست محیطی ، زندگی سالم و قابل تحمل از اهداف کلیدی کشور دانمارک میباشند.

بیش از 20% از برق تولید شده ی کشور دانمارک از انرژی های تجدید پذیر است و هدف آن ها تا سال 2050 , رساندن این مقدار به 100% میباشد. بخش اعظم انرژی برق این کشور از طریق توربین های بادی تولید میشوند و از این لحاظ کشور دانمارک از تکنولوژی های جدید و مدرن استفاده میکند.

فرهنگ دوچرخه سواری مردم دانمارک یکی دیگر از نمونه های جامعه ی سبز و بدون آلودگی دانمارک است . در حال حاضر شهر کپنهاگ ، به تنهایی 400 کیلومتر راه دوچرخه سواری دارد و 40% از شهروندان این شهر با دوچرخه سرکار میروند.

شهر کپنهاگ به خاطر داشتن فرهنگ دوچرخه سواری ،در جهان مشهور شده است و به عنوان اولین شهر دوچرخه سواری جهان معرفی شده است.

در سال گذشته ، عنوان ” بهترین شهر برای دوچرخه سواران ” و ” مهم ترین شهر قابل زندگی در جهان ” به شهر کپنهاگ تعلق گرفته است. این عناوین آنقدر با اهمیت هستند که شهرهای دیگر در جهان در حال الگو گرفتن از آن هستند .

کشور دانمارک برای ایجاد زندگی سبز و قابل تحمل برای شهروندان این کشور ، پروژه های متنوعی دارد. در این کشور اغلب مردم تلاش میکنند محیط زیست بهتر و سالم تری را داشته باشند و با توسعه ی روش های جدید زندگی کردن ، حمل و نقل سبز ، برنامه های کارآمد شهری و صنایع پاک به این هدف برسند. در این راستا ، دانمارک بخاطر داشتن آسیاب های بادی که نقش مهمی در تولید برق دارند و شهر کپنهاگ بخاطر داشتن فرهنگ دوچرخه سواری مشهور هستند.

این مقاله مربوط به موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل میباشد.

نتیجه گیری :

کشور دانمارک با وجود اینکه از لحاظ جمعیت و مساحت جغرافیایی کوچک است ولی بخاطر سیاست های اقتصادی مناسب و درست ، در بسیاری از موارد دارای جایگاه منحصر بفردی میباشد. میزان تولید ناخالص ملی یک کشور نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی اش دارد. کشور دانمارک با بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر و سالم مثل باد علاوه بر جذب توریست های خارجی ، در تولید برق هم از آن استفاده کرده است. باید توجه داشت که موفقیت های بوجود آمده در زمینه های اقتصادی و فرهنگی فقط مختص سیاست مداران و دولت دانمارک نبوده است و مردم نیز با رفتارهای درست اجتماعی ، وظیفه ی خود را به خوبی ایفا کرده اند. مثلا هنگامیکه مردم با هدف داشتن محیط زیست سالم ، فرهنگ دوچرخه سواری را مرسوم میکنند نشان دهنده ی این نکته است که به خوبی از وظایف خود با خبر هستند و با دولت دانمارک برای داشتن جامعه ی کارآمد همکاری میکنند. پس میتوان گفت سیاست های درست دولت دانمارک در کنار همکاری مردم ، جامعه ی مسئولیت پذیری را تشکیل میدهد که در آن همه از وظایف خود آگاه هستند.

 

شرایط کار ضمن تحصیل

 

آیا دانشجویان خارجی میتوانند کار ضمن تحصیل در کشور دانمارک انجام دهند ؟ شرایط و قوانین دانمارک برای کار ضمن تحصیل دانشجویان اهل کشورهای نوردیک ، اتحادیه ی اروپا ، حوزه ی اقتصادی اروپا و سوئیس وجود دارند ؟ دانشجویان اهل کشورهای نوردیک ، EU ،EEA و سوئیس در چه مواقعی میتوانند به صورت تمام وقت کار ضمن تحصیل دانمارک را انجام دهند ؟ انواع مشاغل پاره وقت دانشجویان برای کار ضمن تحصیل دانمارک کدام اند ؟ آیا می دانید دانمارک برای هیچ یک از مشاغل پاره وقت دانشجویی جهت کار ضمن تحصیل پیش شرط قبولی ندارد ؟ دستمزدهای تعیین شده برای مشاغل پاره وقت دانشجویی جهت کار ضمن تحصیل دانمارک چگونه وضع میشوند ؟ دوره های کار آموزی دانشجویان کار ضمن تحصیل دانمارک چند ساعت در هفته را شامل میشوند ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل با بهره گیری از مشاوران زبده در خدمت شما می باشد.

 

شرایط کار ضمن تحصیل کشور دانمارک :

بسیاری از دانشجویان در دانمارک یک شغل پاره وقت دارند . دانشجویان خارجی نیز میتوانند برای کار کردن ضمن تحصیل خود اقدام نمایند . آن ها همچنین بعد از فارغ التحصیلی این امکان را دارند که به صورت تمام وقت استخدام شوند.

ساعت های کاری و قوانین مربوط به آن :

 1. کار کردن همزمان با تحصیل :

اگر دانشجویان خارجی اهل کشور های نوردیک ، اتحادیه ی اروپا EU، حوزه ی اقتصادی اروپاEEA و سوئیس باشند ، هیچ محدودیت و منع قانونی برای ساعت های کار همزمان با تحصیل آن ها وجود ندارد.

دانشجویان خارجی که اهل کشورهای EU و EEA نیستند و در حال گذراندن دوره های آموزش عالی هستند ، اجازه دارند در هفته به مدت 20 ساعت کار کنند و بصورت میانگین در طول ماه های ژوئن ، جولای و آگوست کار تمام وقت انجام دهند.

 

اگر اجازه ی اقامت دانشجویان خارجی قبل از تاریخ یکم ژانویه ی 2015 تضمین شده باشد ، فقط اجازه ی کار کردن به مدت 15 ساعت در هفته را دارند.

به طور کلی امکان کار کردن ضمن تحصیل دانشجویان خارجی در کارت اقامتشان ثبت میشود.

 1. انواع شغل دانشجویی برای کار ضمن تحصیل دانشجویان خارجی :
 • دانشجوی کارگر / دانشجوی دستیار :

این دانشجویان تحت عنوان ” استخدام نیمه وقت ” در شرکت ها مشغول به کار میشوند. این دانشجویان معمولا در طول اولین دوره ی برنامه ی تحصیلی شان به کارهایی مشغول میشوند که به رشته ی تحصیلی آن ها مرتبط نیست ، اما اگر بتوانند در تحصیل خود پیشرفت خوبی داشته باشند میتوانند برای مشاغل مرتبط با رشته ی تحصیلی شان نیز درخواست بدهند.

کشور دانمارک برای هیچ یک از مشاغل دانشجویی ، پیش شرط قبولی قرار نداده است ولی بعضی سطوح شغلی نیازمند فراگیری زبان دانمارکی هستند. دانشجویان خارجی با عنوان ” دانشجویان کارگر ” میتوانند به طور میانگین در هفته به مدت 10-20 ساعت مشغول به کار شوند. ( که این مدت زمان به نوع کار و بخش مورد نظر در شرکت که دانشجو کار میکند بستگی دارد )

در بسیاری از موارد ، دستمزدهای تعیین شده برای مشاغل نیمه وقت دانشجویی بر اساس قرار دادهای جمعی و عمومی وضع میشوند.

 • دوره ی انترنی یا کار آموزی :

بسیاری از برنامه های آموزشی دانمارک شامل دوره های کار آموزی کوتاه مدت یا بلند مدت می باشند. این دوره های کار آموزی برای دانشجویان خارجی میتواند به عنوان یک قسمت اجباری از برنامه ی آموزشی شان باشد. در طول این مدت دانشجویان خارجی باید پروژه ها و اقداماتی که از طرف شرکت یا دانشگاه تعیین گردیده اند ، انجام دهند.

اگر چنانچه دانشجویان بخواهند این دوره ی کار آموزی به عنوان بخشی از تحصیل آن ها محسوب شود ، باید این مسئله از سوی دانشگاه مربوطه مورد تایید قرار گیرد.

دوره ی کار آموزی دانشجویان خارجی میتواند به صورت تمام وقت یا نیمه وقت برنامه ریزی شود و این موضوع به مدت اعتبار کارت اقامت آن ها بستگی دارد.

بسیاری از دوره های کار آموزی این دانشجویان ، 37 ساعت در هفته هستند ، اما بعضی شرکت ها دوره های کار آموزی پاره وقت را پیشنهاد میدهند . دوره های کار آموزی به طور متوسط 4-5 ماه زمان می برد ( برابر با مدت زمان یک ترم دانشگاهی کار آموز )

 

باید این نکته را در نظر گرفت که فقط در بعضی دوره های کار آموزی به دانشجو پول پرداخت میشود و این موضوع در همه ی موارد صدق نمی کند. بعضی از دانشگاه ها تا زمانیکه دانشجوی خارجی مدت زمان کار آموزی را تمام نکرده باشد پولی را به او پرداخت نمیکنند.

 

هنگامیکه در مورد دوره های کار آموزی دانشجویان خارجی صحبت می کنیم باید به این نکته توجه کنیم که این دوره ی کار آموزی چه بازدهی برای شرکت استخدام کننده ی دانشجو دارد و مهم تر از همه اینکه چه بازده علمی برای خود دانشجو دارد . پس توجه به این نکته اساسی است که دوره ی کار آموزی باید از بازده مناسب و خوبی برخوردار باشد.

 

 1. دانشجویان خارج از کشورهای EU ، EEA و سوئیس :

برای دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا و حوزه ی اقتصادی اروپا و سوئیس، گذراندن دوره ی کار آموزی مستلزم اجازه ی کار تمام وقت است.

یاد آوری این نکته ضروری است که اگر دوره ی کار آموزی جزء قسمت الزامی مدرک دانشگاهی دانشجوی خارجی باشد و یا اجازه ی اقامت تحصیلی او بعد از تاریخ یکم ژانویه ی 2015 تضمین شده باشد ، هیچ پولی پرداخت نمیشود.

دانشجویان به صورت خودکار ، یک اجازه ی کار آموزی غیر ثابت برای تعداد خاصی از هفته ها دارند. اگر دوره ی کار آموزی دانشجو جزء قسمت الزامی مدرک دانشگاهی اش نباشد و یا اجازه ی اقامت تحصیل او قبل از تاریخ یکم ژانویه ی 2015 تضمین شده باشد ، باید برای یک اجازه ی کار تمام وقت درخواست دهد.

 

 1. همکاری در پروژه :

هنگامیکه دانشجویان در حال گرفتن مدارک دانشگاهی خود هستند ، میتوانند در پروژه های مختلف بزرگی کار کنند ( تز مقطع لیسانس و پایان نامه ی مقطع فوق لیسانس آنها بزرگترین موارد هستند ) .

بسیاری از برنامه های آموزشی به دانشجو اجازه میدهند که یک یا چند مورد از این پروژه ها را در قالب همکاری با شرکت های دانمارکی تکمیل کنند.این پروژه ها شامل جمع آوری و تحلیل اطلاعات در رابطه با موضوع ارائه شده است. ( برای مثال مرور یا توضیح مدارک یا انواع دیگری از اطلاعات شرکت ). دانشجو برای زمانی که صرف این پروژه میکند ، پولی دریافت نخواهد کرد.

 

 1. دوره ی دکتری Phd :

گذراندن دوره ی دکتری ، مستلزم داشتن مدرک فوق لیسانس یا مشابه آن است. دوره ی Phd ، یک پروژه ی تحقیقاتی مستقل است که به مدت 3-5 سال طول میکشد و دانشجوی این مقطع باید همزمان با کار کردن بر روی تز دکتری اش در دانشکده هم تدریس نماید.

دوره ی دکتری به صورت همکاری بین دانشگاه ها و شرکت های خصوصی گسترش پیدا میکند و دانشجو همزمان با نوشتن تز دکتری اش میتواند در یک شرکت هم کار کند.

 

 1. پیدا کردن شغل برای دانشجویان :

کارهای دانشجویی ، کار آموزی و بورسیه های دکتری میتوانند در پایگاه اطلاعاتی برای پیدا کردن کارهای ضمن تحصیل جستجو کنند :

 

 

نتیجه گیری :

همه ی دانشجویان در کشور دانمارک فرصت پیدا کردن یک شغل پاره وقت جهت کار ضمن تحصیل در دانمارک را دارند. پیدا کردن یک شغل پاره وقت برای افرادی که نمی توانند به زبان دانمارکی صحبت کنند کمی سخت است اما غیر ممکن نیست . انواع مختلفی از مشاغل نیمه وقت دانشجویی جهت کار ضمن تحصیل در دانمارک عبارتند از کار در مشروب فروشی ها ، رستوران ها و هتل ها.

دانشجویان میتوانند به عنوان دستیار در آشپزخانه ، منشی و یا خدمتکار کار کنند. همچنین تحویل دادن و رساندن روزنامه ها از جمله مشاغلی است که توسط اغلب دانشجویان انجام میشوند. البته این بدان معنا نیست که دانشجویان برای کار ضمن تحصیل دانمارک نمی توانند مشاغل بهتری را پیدا کنند. این امر مستلزم یادگیری زبان دانمارکی و پایداری در جستجوی شغل است. یادگیری زبان دانمارکی قبل از آمدن به این کشور شانس دانشجو را برای کار ضمن تحصیل در این کشور افزایش میدهد و حتی با بودن در سطوح پایین از اقبال بیشتری برخوردار هستند. داشتن یک شغل پاره وقت دانشجویی جهت کار ضمن تحصیل دانمارک میتواند برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل کمک کننده باشد. قانون ” حداقل دستمزد ” در دانمارک وجود ندارد و دانشجو میتواند با یک شغل پاره وقت برای کار ضمن تحصیل دانمارک ( برای هر یک ساعت ) بین 10-12 یورو دریافت کند.

 

Top