brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور ترکیه

معرفی کشور ترکیه

نقشه کشور ترکیه

 

آیا کشور ترکیه و موقعیت آن را میشناسید؟آیا صنعت کشتی سازی کشور ترکیه را میشناسید؟آیا صنعت هوافضا کشور ترکیه را میشناسید؟صنعت توریسم در ترکیه چگونه است؟تاریخ کشور ترکیه چگونه است؟جمعیت کشور ترکیه چقدر میباشد؟تولیدناخالص ملی در ترکیه چقدر میباشد؟تولید ناخالص داخلی در ترکیه چقدر میباشد؟میزان متوسط دستمزد و حقوق در ترکیه چقدر میباشد؟میزان مالیات بر درآمد اشخاص در ترکیه چقدر میباشد؟میزان مالیات بر درآمد املاک در ترکیه چقدراست؟نرخ بهره بانکی در ترکیه چقدر میباشد؟موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل متخصص در حقوق داخلی و بین الملل در زمینه اقامت و تجارت بین الملل میباشد.سن قانونی در ترکیه چندسال میباشد؟درصد اشتغال زنان در ترکیه چقدر میباشد؟صنعت خودرو ترکیه در جهان چه رتبه ای دارد؟پرترددترین خط هوایی جهان در کدام شهرترکیه واقع شده؟آب و هوای ترکیه چگونه است؟آیا میدانید ترکیه عضو چه سازمان های بین المللی میباشد؟موسسه حقوقی راشاگسترپرتوعدل در زمینه اقامت و مهاجرت به هموطنان عزیز مشاوره رایگان تلفنی اعطاء می کند.

 


مقدمه:

جمهوری ترکیه کشور اوراسیایی یعنی بطور عمده در آناتولی آسیای غربی و بخشی از شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپاست.ترکیه هم مرز با هشت کشور میباشد.در قسمت شمال غربی با بلغارستان و یونان ،در شمال شرقی با گرجستان،بخش شرقی با ایران وارمنستان و نخجوان و در جنوب با عراق و سوریه همسایه است.و همچنین با سه دریا همجوار است از جمله دریای سیاه در شمال،دریای مدیترانه در جنوب،دریای اژه در غرب است.دریای مرمره نیز حدفاصل بخش آسیایی ترکیه و بخش اروپایی ترکیه است و توسط تنگه بسفر به دریای سیاه وتنگه داردانل به دریای اژه مرتبط است و کوچکترین دریای جهان است.استانبول زیبا ومرکز فرهنگی و تجاری ترکیه در کنار دریای مرمره گسترده شده.دریاچه ی وان نیز بزرگترین دریاچه در ترکیه است.

 

اطلاعات عمومی جمهوری ترکیه

پایتخت ترکیه: آنکارا

بزرگترین شهر ترکیه: استانبول

زبان رسمی: ترکی

گروه های قومی: ترکها،اعراب،کردها و سیاهان،بوسنیایی ها،آلبانیایی ها...

دولت ترکیه: جمهوری مشروطه سکولار،تک پارلمانی

واحد پول: لیره ترکی

کد تلفن: +90

جمعیت ترکیه :مرز 80 میلیون نفر در 2016

نیروی کار ترکیه: 32,233میلیون نفر

متوسط دستمزد ناخالص: 12,000$در 2015م____متوسط دستمزد خالص سالانه: 8,000دلار در سال است.

 

تاریخ ترکیه:

شبه جزیره آناتولی منطقه شناخته شده در دوران باستان در زمان امپراتوری هیتی ها با زبان هیتی و لویونی بوده.در طول قرن ششم قبل میلاد ترکیه توسط امپراطوری هخامنشی فتح شد.و اسکندر مقدونی این کشور را از سیطره ایرانیان آزاد کرد.و در دوره هایی نیز تحت سیطره رومیان بود.امپراتوری عثمانی در قرن 16و17 توسط سلطنت سلیمان ،تحولات مهمی را در زمینه ی آموزش و پرورش،جامعه،مالیات،قوانین کیفری بوجود آورد.بعد از اشغال ازمیر و استانبول توسط ارتش متفقین ،ملت ترکیه به رهبری کمال پاشا  متحد شدند متفقین را از ترکیه بیرون کردند.در سال 1920میلادی دولت عثمانی به رهبری کمال پاشا تشکیل شد ودر 1922پارلمان ترکیه در آنکارا سلطنت را لغو و سیستم جمهوری جدید را ایجاد کرد،پیمان لوزان در ژوئیه 1923باعث شناخت صریح حاکمیت جمهوری ترکیه در سطح بین الملل شد.مجلس ترکیه برای احترام به کمال پاشا،لقب آتاترک (پدر ترک)اعطاء کرد.

 

روابط خارجی ترکیه:

ترکیه یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد ، سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان امنیت و همکاری D8، سازمان OECD، همچنین BSEC،و دومین نیروی منظم نظامی ناتو بعد از آمریکااست،و در مجموع 90بمب هسته ای دارد.وبا اکثر کشورهای دنیا رابطه مسالمت آمیز دارد.

 

آب و هوای ترکیه:

بخش های ساحلی ترکیه آب و هوای مدیترانه ای،اقلیمی،انتقالی  با تابستانهای گرم و معتدل و زمستان مرطوب سرد دارند.بخش های مرکزی و فلاتی دارای آب و هوای قاره ای اند با فصول بشدت متضاد هم اند.

 

اقتصاد ترکیه:

ترکیه بزرگترین تولید ناخالص داخلی را در سطح جهان داراست.صادرات ترکیه در 2012حدود 163میلیارد دلار بوده  و شرکای اصلی صادرات ترکیه کشور آلمان 8.6%,کشور عراق7.1%،ایران6.5%،انگلیس5.7%،امارات5.4%هستند .واردات  کشور ترکیه در سال 2012حدود 229میلیارد دلار بوده و شرکای اصلی واردات به ترکیه ،کشور روسیه 11.3% کشور آلمان 9%، کشورچین 9%، آمریکا 6%، کشور ایتالیا 5.6%است.

نمودار نرخ مالیات بر درآمد اشخاص ترکیه در سالهای مختلف

نمودار مالیات اشخاص در ترکیه

جدول مالیات در ترکیه

جدول مالیات در ترکیه

 

جدول نرخ بهره بانکی در ترکیه

جدول نرخ بهره بانکی ترکیه

نتیجه گیری:

کشور ترکیه مانند ایران بصورت استانی اداره میشود وسیستم فدرالی ندارد.رئیس جمهور در ترکیه برای پنج سال انتخاب میشود.ونقش رئیس جمهور در ترکیه تشریفاتی است وقدرت اجرایی در دست نخست وزیر و شورای وزیران است.سن قانونی در ترکیه 18سال تمام است.پارلمان ترکیه 550عضو دارد.نرخ اشتغال زنان در ترکیه در 2012م حدود 30%بوده.از نظر علم و تحقیقات ترکیه در سطح بالاییست و چندین جایزه نوبل را در زمینه شیمی و پزشکی داراست. و صنعت توریسم ترکیه رتبه ششم جهان را داراست.ترکیه تولید کننده لوازم خانگی با مارک VestelوBekoمیباشد.ترکیه مرکز فعال کشتی سازی دنیاست.ترکیه چهاردهمین تولید کننده خودرو جهان است.سیزده بخش ثبت شده یونسکو در ترکیه میباشد،ودو مورد از عجایب هفتگانه دنیا در ترکیه واقع شده.ترکیه سه نیروگاه هسته ای دارد و پنجمین کشور با استفاده مستقیم از انرژی زمین گرمایی در جهان است.هواپیمایی ترکیه بعنوان بهترین خط هوایی اروپا بمدت پنج سال انتخاب شد وترکیه بزرگترین خط هوایی  به 126کشور مختلف را داراست و فرودگاه استانبول پرترد  دترین فرودگاه جهان میباشد.

 

مقالات مربوط به کشور ترکیه

معرفی کشور ترکیه
معرفی کشور ترکیه

آیا کشور ترکیه و موقعیت آن را میشناسید؟آیا صنعت کشتی سازی کشور ترکیه را میشناسید؟آیا صنعت هوافضا کشور ترکیه را میشناسید؟صنعت توریسم در ترکیه چگونه است؟تاریخ کشور ترکیه چگونه است؟جمعیت کشور ترکیه چقدر میباشد؟تولیدناخالص ملی در ترکی ...


پناهجویان افغانی و سوریه ای در اروپا
پناهجویان افغانی و سوریه ای در اروپا

روند درخواست پناهجویی در اروپا ؛ در سال 2016 چگونه بوده است ؟ پناهجویان سوریه ای وافغانی؛ چه تعداد از پناهجویان به اروپا را تشکیل میدهند ؟ یکی از عوامل مهم گسیل پناهجویان سوری وافغانی به اروپا چیست ؟ موافقت نامه ی دولت ترکیه و ارو ...


Top