brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور بلژیک

کشور بلژیک چگونه کشوریست؟ نوع حکومت کشور بلژیک چگونه است ؟ ریاست حکومت کشور بلژیک بر عهده ی چه کسی است ؟ زبان های رسمی کشور بلژیک کدام اند ؟ استقلال کشور بلژیک در چه سالی اتفاق افتاد؟ ساختار جمعیتی کشور بلژیک چگونه گسترده شده است ؟ کشور بلژیک در کدام سازمان های بین المللی عضویت دارد ؟ بلژیک از لحاظ گستردگی فرهنگیبه چند دسته تقسیم میشود ؟ پایتخت کشور بلژیک از لحاظ بین المللی چه ویژگی هایی دارد ؟ بیشترین سهم تولید ناخالص ملی بلژیک را کدام بخش در بلژیک بر عهده دارد ؟ مهم ترین شرکای اقتصادی بلژیک کدام کشورها هستند ؟ قانون اساسی بلژیک در چه سالی منتشر شد ؟ انتخابات همگانی و ایالتی در بلژیک چگونه برگزار میشود ؟ آیا می دانید میزان مالکیت خانه در بلژیک نسبت به کشورهای اروپایی دیگر خیلی بالاست ؟ دولت بلژیک برای خانواده های کم درآمد و حاشیه نشین چه برنامه های حمایتی دارد ؟

 

موسسه ی حقوقی راشا گستر پرتو عدل با ارائه ی مقالات مفید برای آگاهی شما عزیزان و همچنین مشاورات رایگان تلفنی در خصوص حقوق مهاجرت همواره در کنار شماست.

 

 

 1. کشور بلژیک در یک نگاه :
 1. نام رسمی : کشور پادشاهی بلژیک
 2. نوع حکومت : فدرال ، قانون پادشاهی با دو مجلس قانون گذاری سنا و شورا
 3. رئیس دولت : پادشاه فیلیپ
 4. رئیس حکومت: نخست وزیر ” چارلز میشل ”
 5. پایتخت : بروکسل
 6. زبان رسمی : هلندی ، فرانسوی و آلمانی
 7. مذهب رسمی : ندارد
 8. پول رایج : یورو €
 9. جمعیت : 11,357,000 نفر
 10. جمعیت شهری و روستایی : 97,9% و 2,1%
 11. امید به زندگی در مردان و زنان : 78,4 و 83,7 سال
 12. نرخ با سوادی : 100%
 13. GNI درآمد ناخالص ملی : 475,046 میلیون دلار

 

 1. معرفی کشور بلژیک :

کشور بلژیک در شمال غربی قاره ی اروپا واقع شده است و یکی از کوچکترین و پر تراکم ترین کشورهای این قاره میباشد. کشور بلژیک از زمان استقلال خود در سال 1830 یک حکومت دموکراسی با یک قانون سلطنتی ارثی را بنا نهاد . در گذشته این کشور به شکل ” واحد ” اداره میشد اما بین سالهای 1980-1990 گام هایی برای ایجاد ایالت های فدرال با قدرت مشترک برداشته شد. ایالت هایی مثل ” فلاندرز ، والینا و بروکسل ” با جمعیت کوچکی از آلمانی زبان ها که در بخش شرقی بلژیک زندگی میکنند . از طرفی دیگر فرانسوی زبان ها ( که بیشتر در ایالت های جنوبی این کشور زندگی میکنند ) و هلندی زبان ها ( که بیشتر در ایالت های شمالی و شمال شرقی زندگی میکنند ) هم جزء گروهایی هستند که در کشور بلژیک زندگی میکنند.

کشور بلژیک و نهادهای سیاسی آن در گذشته از هویت تاریخی و فرهنگی خوبی برخوردار بوده اند مثلا دانشگاه های زمان قرون وسطی ، شهرهای تجاری ، شهرهای محصور شده در میان قلعه های بلند ، رودخانه های پر آب ، نقاشی و موسیقی هایی که نشانه هایی از قرن شانزده میلادی دارند.

کشور بلژیک برای قرن ها عرصه ی جنگ های کشورهای اروپایی بوده است که یک نمونه از آن جنگ ” واترلو ” در سال 1815. در حال حاضر کشور بلژیک یکی از کشورهای بسیار صنعتی ، مدرن و شهری در بین کشورهای اروپایی است.

کشور بلژیک به همراه کشورهای هلند و لوکزامبورگ عضو اتحادیه ی اقتصادی بنلوکس است. این کشور همچنین در سازمان هایی مثل اتحادیه ی اروپا و ناتو عضویت دارد ( مقر این سازمان های بین المللی در شهر بروکسل یا نزدیکی آن است ).

کشور بلژیک با کشورهای هلند در شمال ، آلمان در شرق ، لوکزامبورگ در جنوب شرقی و فرانسه در جنوب حدود 1,385 کیلومتر مرز مشترک دارد و 40 کیلو متر مرز ساحلی با دریای شمال دارد.

 

 1. آب و هوا :

کشور بلژیک دارای آب و هوای ملایم و اقیانوسی است که بیشتر تحت تاثیر جریانات هوایی آتلانتیک میباشد . سرعت جایگزینی جریانات هوایی باعث شده است که بلژیک از لحاظ آب و هوایی متنوع و متفاوت باشد. زمستان ها در این کشور مرطوب و خنک و تابستان ها بیش از حد معتدل هستند.

کشور بلژیک از لحاظ زبانی به 3 دسته تقسیم میشوند :

 1. کسانی که به زبان هلندی صحبت میکنند و در شمال کشور بلژیک زندگی میکنند : اهل فلاندرز
 2. کسانی که به زبان فرانسوی صحبت میکنند و در جنوب کشور بلژیک زندگی میکنند
 3. کسانی که به زبان آلمانی صحبت میکنند و در قسمت شرقی ایالت Liege زندگی میکنند

قسمت اعظمی از مردم کشور بلژیک دارای مذهب ” رومن کاتولیک ” هستند ، اگر چه در مورد مذهب نیز در این کشور تنوع بسیاری وجود دارد، مثلا تعداد کمی از پروتستان ها که در بخش های صنعتی شهر بروکسل زندگی میکنند.

ماهیت بخش های توسعه یافته ی شهری به طور مشخص در چند قسمت دیده میشوند ، به طور مثال ” معدن ، کارخانجات ، سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری.

کشور بلژیک یکی از مهم ترین کشورهای جهان از منظر ” شهری شدن ” است ، یعنی تعداد خانه ها ، کارخانجات ، مغازه ها و ادارات در این کشور بسیار زیاد است و بسیاری از شهروندانش در شهرها زندگی میکنند.

 

 1. شهرهای مهم کشور بلژیک :
 • Liege : پایتخت اقتصادی و فرهنگی کشور بلژیک در قرون وسطی
 • Namur : یک شهر باستانی که بسیار صنعتی و گسترده است و پایتخت ایالت Wallonia
 • Charleroi : قلب مناطق شهری و صنعتی و نزدیکترین شهری که سرمایه گذاری و تجارت به خوبی در آن انجام میشود.
 • La Louviere : در قرن 19 میلادی تاسیس شد و یک مرکز شهری در حال توسعه و پیشرفت است.
 • Borinage : یک منطقه ی پر تراکم از لحاظ جمعیتی است ولی مرکز شهری ندارد.
 • Ghent : شهر دانشگاه های تاریخی ، یکی از شهرهای مهم بلژیک که صنعت پارچه بافی را در حدود یک قرن داشته است.
 • Brugge : شهری متعلق به قرون وسطی میباشد و دارای ساختمان های قرون وسطی ، خانه های باستانی و پل های فراوان است.
 • Louvania : فاصله ی این شهر با پایتخت در حدود 26 کیلومتر میباشد و شهر دانشگاه ” کاتولیک لوویان ” است که در سال 1425 تاسیس شده است.
 • Brussels : پایتخت کشور بلژیک و همچنین پایتخت منطقه ی فلاندرز میباشد. این شهر ، مرکز تجارت ، صنعت و زندگی با کیفیت در کشور بلژیک است. این شهر از لحاظ بین المللی هم قابل اهمیت است و مقر سازمان هایی مثل اتحادیه ی اروپا و ناتو در آنجا واقع شده است. بسیاری از سفارت خانه ها و کنسولگری های کشورهای مهم جهان در این شهر قرار گرفته اند و بیش از 1000 سازمان غیر دولتی که با سازمان ملل مرتبط هستند در شهر بروکسل قرار دارند.

 

تمرکز بیشتر افراد خارجی که به کشور بلژیک می آیند بر روی مناطق صنعتی شهر بروکسل و معادن شهر Wallon است که قسمت عمده ی آن ها از کشورهای مدیترانه ای می آیند و هر ساله به کشورهای خود باز میگردنند.

 

 1. اقتصاد کشور بلژیک :

کشور بلژیک ” بازار اقتصادی آزاد ” دارد و بیشترین سهم تولید ناخالص ملی این کشور متعلق به بخش خدمات است. این کشور عضو سازمان هایی مثل ” اتحادیه ی اقتصادی بلژیک -لوکزامبورگ ” ” اتحادیه ی اقتصادی بنلوکس ” و ” اتحادیه ی اروپا ” میباشد و اقتصادش بسیار به اقتصاد اروپا وابسته است.

پول رایج این کشور که در معاملات از آن استفاده میکرد از سال 2002 از فرانک بلژیک به یورو تغییر کرد.

بخش های دیگری که در تولید ناخالص ملی کشور بلژیک سهم بسزایی دارند عبارتند از کشاورزی ( که سهم آن بسیار اندک است ) و کارخانجات ( که حدود یک ششم تولید ناخالص ملی بلژیک را بر عهده دارد و یکی از فعالیت های مهم اقتصادی در بعضی ایالت ها بشمار میرود ) .

صنایع متالوژی ، استیل ، پارچه بافی ، مواد شیمیایی ، شیشه ، کاغذ و تولیدات غذایی از مهم ترین کارخانجات در کشور بلژیک هستند. این کشور در تولید کبالت ، رادیوم ، مس و روی در جایگاه قابل قبولی برخوردار است.

کشور بلژیک به مدت مدیدی به عنوان هدف سرمایه گذاری خارجی قرار گرفته است که این سرمایه گذاری ها در بخش های انرژی ، اقتصاد و حمایتی تجارت انجام میگیرد.

مهم ترین صادرات این کشور شامل مواد شیمیایی ، تولیدات داروئی ، دستگاه های ماشینی ، پلاستیک ، پارچه بافی و... هستند.

مهم ترین شرکای تجاری کشور بلژیک عبارتند از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا بویژه آلمان ، انگلیس و فرانسه .

کشور بلژیک بخاطر گسترش نیاز به روابط بین المللی بر روی صنعت توریسم تمرکز کرده است ، بخصوص در ایالت هایی مثل ” فلاندرز ” .

 

 1. سیستم حمل و نقل کشور بلژیک :

شبکه ی جاده ای کشور بلژیک بسیار گسترده و پهناور است . همچنین شبکه ی ریلی این کشور که یک شرکت دولتی میباشد ، یکی از پر تراکم ترین شبکه های ریلی جهان است و شهر بروکسل در قلب آن قرار دارد. پروازهای بین المللی این کشور نیز توسط خطوط هوایی بروکسل انجام میگیرد که البته در شهرهای دیگر هم وجود دارد. شبکه ی ارتباطات از راه دور کشور بلژیک به خوبی پیشرفت کرده است و خدماتی مربوط به فیبرهای نوری و کابل های تلفن را ارائه میدهند. میزان استفاده ی از اینترنت در بلژیک شبیه کشورهای اروپایی دیگر است ولی میزان استفاده از کامپیوتر شخصی در سطح پایینی قرار دارد.

 

 1. سیاست کشور بلژیک :

بلژیک یک کشور پادشاهی است و قانون اساسی آن در سال 1831 برای اولین بار منتشر شد و اصلاحیه ی این قانون در سال 1991 باعث شد که زنان هم بتوانند برای نشستن بر روی تخت پادشاهی شرکت کنند.

قدرت اجرایی ملی به پادشاه و مشاور وزیران او داده شده است و قدرت قانون گذاری با نظارت پادشاه به 2 پارلمان اعطا میشود که شامل ” شورا و سنا ” میباشد. در حقیقت نقش پادشاه به کارهای رسمی و مشورتی محدود میشود . نخست وزیر شخص اول حکومت میباشد و به طور معمول رهبر احزاب بزرگ در پارلمان است که بوسیله ی پادشاه تعیین و بوسیله ی پارلمان تایید میشود.

انتخابات همگانی و ایالتی هر 6 سال یکبار انجام میشوند ، این در حالی است که انتخابات شوراهای محلی و انجمن ها هر 4 سال یکبار و انتخابات ملی هر 5 سال یکبار انجام میشوند. همه ی شهروندان بالای 18 سال میتوانند ددر انتخابات شرکت کرده و رای دهند.

 

 1. مسکن و ساختمان سازی :

مسکن و ساختمان سازی در کشور بلژیک دارای اهمیت فراوانی است و مردم به رهن و اجاره ی خانه هایی که در ضمانت دولت میباشند رغبت زیادی ندارند . بیشتر آن ها ترجیح میدهند در خانه های ” تک خانواده ای ” یا single-family زندگی کنند . میزان مالکیت و صاحب خانه بودن مردم بلژیک به نسبت کشورهای دیگر اروپایی در سطوح بالایی قرار دارد. قیمت خانه بین سالهای 1999-2000 افزایش یافت و تقاضای مردم نسبت به خرید خانه کاهش یافت و بخاطر این وضعیت دولت سیاست هایی برای حمایت از خانواده های کم درآمد و حاشیه نشین اتخاذ کرده است.

 

نتیجه گیری :

کشور بلژیک ، کشوری کوچک ، پیشرفته و پرتراکم از لحاظ جمعیتی میباشد. کشور بلژیک در مسیر ترانزیت کشورهای اروپای غربی است و یکی از اعضای پایه ای جوامع اروپایی مثل اتحادیه ی اروپا و ناتو میباشد . شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک و پایتخت تعدادی از نهادهای بین المللی شده است.کشور بلژیک دارای دولت فدرال با 3 ایالت خود مختار است که به این ترتیب هستند ، ” فلاندرز ، والونیا و بروکسل ”. غنای تاریخی کشور بلژیک را میتوان در کلیساها ، قلعه ها و هنرهای قرون وسطی دید. کشور بلژیک از لحاظ ” کیفیت زندگی ” در جهان مشهور است و این کیفیت را میتوان در غذای عالی ، مسکن ، مراقبت سلامت ، آموزش و تحصیلات و میزان پایین فقر دید. سیستم ترافیک شهری کشور بلژیک بسیار با کیفیت و مناسب است. مردم بلژیک از نصیحت و اخلاق گرایی واضح متنفر هستند و ضرب المثلی برای خود دارند که میگوید : ” زندگی کن و بگذار زندگی کنند ” . نیروی کار بلژیک در ردیف خلاق ترین افراد در جهان هستند و 20% بیشتر از همسایگان خود میباشند. این خلاقیت نیروی کار بلژیک بر اساس سطح بالای آموزشی ، ماشینی شدن و توسعه ی فراوان میباشد. این نیروی کار در صورت بیماری نگران از دست دادن شغل خود نیستند و براحتی به درمان میپردازند. بر اساس گزارشات ، ” آشفتگی اقتصادی و صنعتی کشور بلژیک در پانزده سال اخیر به نسبت اتحادیه ی اروپا در سطح کمی قرار داشته است. کشور بلژیک از لحاظ بازار آزاد ، شبکه های توزیع خوب ، و تقاضای قوی مشتریان ، تنوع و کیفیت عالی در محصولات و قیمت پایین دارای جایگاه خوبی است.

 

Top