brand

دسته بندی قوانین

معرفی کشور ایسلند

معرفی کشور ایسلند

/storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage48217122.png/storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage104067715.png

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

ایسلند یا سرزمین یخ ها،در بخش شمال اقیانوس اطلس شمالی کمی پایین تر از مدار شمالگان قرار دارد،بزرگترین شهر آن همان ریکیاویک یا پایتخت ایسلند میباشد و بالغ بر 2/3جمعیت ایسلند را در خود جای داده است.

پایتخت ایسلند: ریکیاویک

زبان رسمی یا ملی ایسلند: ایسلندی

انواع نژادها در ایسلند: لهستانی،ایسلندی و دیگر

مذهب ایسلند: 80%مسیحی پروتستان

دولت ایسلند: جمهوری پارلمانی

نوع مجلس ایسلند: تک پارلمانی_با دوره 4ساله

واحد پول ایسلند: کرونا،یورو

پیش شماره کشور ایسلند:+354

جمعیت ایسلند:320,000نفر

مساحت ایسلند: 2103,000

نوع حکومت ایسلند: جمهوری پارلمانی چند حزبی

 کشور ایسلند ابتدا جزئی از پادشاهی نروژ بود وبعد تحت نفوذ دانمارک بود که در دسامبر 1918به استقلال رسید.تا قبل از قرن بیست ایسلند فقیرترین کشور جهان بود اما اوج شکوفاییش بعد از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری و اعطای کمکهای طرح مارشال به آبادانی و پیشرفت دست یافت و امروزه جزء مرفه ترین کشور در جهان است.بازار ایسلند جزء بازارهای آزاد دنیاست و مالیاتها نیز نسبتأ کم است.ایسلند کشور انرژی های زمین گرماییست که از آن جهت تولید برق ایسلند وفروش به دیگر کشورها بهره میبرد.همچنین ایسلند دارای آتشفشان ها و آبفشانهای زیباست و بالغ بر 1800دریاچه و 250رودخانه را درخود جای داده است.

 

آب و هوای ایسلند

 

 
  /storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage90211019.png


شاید فکر کنید با توجه به اینکه ایسلند در زیر مدار قطبی است ،آب و هوایی سرد و قطبی دارد اما جبهه های معتدل هوا  و جریانهای آبگرم گلف استریم در جنوب مانع یخبندان در ایسلند شده و از شدت سرما در ایسلند کاسته است.

 

 

آب و هوا در بین مناطق مختلف جزیره ایسلند متفاوت است،وریکه ساحل جنوبی گرمتر،مرطوبتر و قوی تر از شمال است.ارتفاعات مرکزی سردترین بخش کشور است مناطق کم ارتفاع شمالی خشک تراند.بارش برف ایسلند در زمستان در شمال بیشتر است تا بخش های جنوبی ایسلند که پایتخت ایسلند یعنی شهر ریکیاویک بسمت جنوب  غربی کشور ایسلند گسترده شده و بالطبع آب و هوای بهتری نسبت به  دیگر مناطق دارد. بالاترین دمای هوا در کشور ایسلند در 22ژوئن دمای 30℃ و پائین ترین دمای هوا در 22 ژانویه _38℃ بوده. در ایسلند 1300گونه حشره شناخته شده که تنوع بسیار کمی میباشد ایسلند اساسأ فاقد پشه میباشد.در کل پستانداران  اهلی  و غیر اهلی بومی جزیره نیستند.

 

سیاست،دولت و پارلمان ایسلند

نوع حکومت در ایسلند از نوع جمهوری حزبی ائتلافی میباشد که تک پارلمانیست ،دوره ی پارلمان چهار سال است ایسلند در دنیا دارای کهن ترین دمکراسی پارلمانی میباشد. رئیس کشور ایسلند رئیس جمهور است که با رأی مردم انتخاب میشود.و طی دوره چهار ساله رئیس جمهور ایسلند است.البته با این تفاوت که محدودیتی برای دوره های ریاست جمهوری او وجود ندارد.رئیس جمهور در ایسلند میتواند مصوبات مجلس را وتو کند و به همه پرسی بگذارد.یا اگر تا موعد مقرر کابینه تشکیل نشود خود بشخصه نخست وزیر ایسلند  و اعضای کابینه ایسلند را مشخص کند.

*ایسلند جزء اولین کشورهاییست که یک حزب  را بطور کامل زنان تشکیل میدهند "ائتلاف زنان"را دارا بود.

*همچنین نخستین کشوریست که در 1980یک زن رئیس جمهورآن شد،

*بیشترین اختلافات و درگیریها در ایسلند مربوط به "صنعت ماهیگیری" بوده.

 

/storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage30338120.png

 

*ایسلند کشور اول در شاخص های صلح جهانیست،با مسالمت آمیزترین فضای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

*پلیس ایرلند غیرمسلح است،و ایسلند جزء امن ترین کشورهاست،حتی بیشتر از انگلستان،دانمارک،آمریکا و...

*نظام آموزشی قدرتمند و قوی ایسلند ،ورفاه اجتماعی بالا ایسلند سرآمد است.

*فقدان اختلاف طبقاتی در ایسلند بسیار بارز است طوریکه فرزندان ثروتمندترین افراد همراه فرزندان مردم عادی به یک مدرسه میروند.

*بالاترین ساعت کاری را مردمان پویا و خودکفای  ایسلند بخود اختصاص داده اند.

*بالاترین تعهد کاری مربوط به مردم ایسلند میباشد.

*ایسلند اولین حکومت حزب ائتلاف زنان در آن شکل گرفته،

*ایسلند اولین کشوریست که یک رئیس جمهور زن  در مسند قدرت نشسته است.

*ایسلند هجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ  اروپاست پس از بریتانیاست.

*ایسلند دارای ارتش دائمی نمیباشد.

*ایسلندی ها سالمترین افراد در جهان اند،وسیستم سلامت ایسلند مثال زدنیست

.

اقتصاد ایسلند

ایسلند دارای روابط دیپلماتیک همه جانبه بیشتری با کشورهای نوردیک (فنلاند،سوئد،نروژ،دانمارک)وآلمان ،آمریکا و کاناداست.ایسلند از طریق تولید محصولات کشاورزی از جمله سیب زمینی ، صنعت گردشگری، شیلات و منابع انرژی تجدید پذیر،آلومینیوم،سیلیس،کانیها،محصولات دامی،تولید سوخت هیدروژن با قیمت قابل قبول ،صادرات برق به کشورهای اطراف مثل آمریکا و... استوار است.

در ایسلند درصد سن کار  بین پانزده سال تا شصت و دو سال میباشد.،و دو فاصله یک تا چهرده سال و شصت به بالا درصد بسیار ناچیز و انگشت شماری را شامل میشود .همانطور که در نمودار میبینید حدود چهل درصد جمعیت ایرلند در رنج سن کار هستند.

 

/storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage20632720.png

نرخ تورم،نرخ بهره بانکی ومالیات در ایسلند

ایسلند چهارمین کشور گران دنیاست (نروژ،ونزوئلا،دانمارک،ایسلند)وهزینه های زندگی در ایسلند از جمله موادغذایی ،حنل ونقل ،رستورانها،آب و برق 2.14% بالاتر از نیویورک اند.شاخص قیمت مصرف کننده  درجهان که نزدیک به نروژ،دانمارک، و ایسلند است کشور سوئیس میباشد.هزینه های زندگی همه کشورها در اتحادیه اروپا کمتر از هزینه های زندگی در ایسلند است.البته با احتساب هزینه مسکن ایسلند در رده نهمین کشور جهان است زیرا اجاره ها در ایسلند 1/3هزینه هاست.- قدرت خرید مردم ایسلند 30%کمتر از نیویورک است وایسلند را در جایگاه 36بین مالزی ،مالت،قبرس از یکطرف و تایوان،جمهوری چک،هند قرار دادههمچنین ق. درت خرید مردم ایسلند 26%کمتر از ایرلند است وحتی کمتر از قدرت خرید در ایتالیا و اسپانیاست.ونشاندهنده اثرات رکود 2008اروپاست.

 

  /storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage18641219.png

 

/storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage17197921.png

این نمودار نرخ مالیات اشخاص را در سالهای مختلف در ایسلند نشان می دهد.

 

نرخ بهره بانکی در ایسلند حدود 4.40% میباشد.

قیمت بنزین حدود 1.76دلار در هر لیتر میباشد.

 

تولید ناخالص داخلیGDP و محصول ناخالص ملی

تولید ناخالص داخلی ایسلند در سال 2016 ،دویست وپنج میلیارد دلار آمریکا بود.ارزش تولید ناخالص داخلی ایسلند 0.03%از اقتصاد جهان است، تولید ناخالص داخلی در ایسلند بطور متوسط 6.69میلیارد دلار بود که تا 2016 به حداکثر خود یعنی 21.30دلار بوده.

/storage/emulated/0/.polarisOffice5/polarisTemp/fImage19541722.png

 

نتیجه گیری

مقالات مربوط به کشور ایسلند

آشنایی با کشور ایسلند
آشنایی با کشور ایسلند

آیا کشور ایسلند را میشناسید؟پایتخت کشور ایسلند کدام شهر است؟زبان رسمی کشور ایسلند چیست؟واحد پول ایسلند کدام است؟نوع حکومت در ایسلند از چه نوعی میباشد؟تاریخچه کشور ایسلند چیست؟مذهب مردم ایسلندچیست؟آب و هوای ایسلند چگونه است؟سیاست د ...


Top